Türkiye ile Rusya arasında siyasi kriz dönemlerindeki ilişkilerin ekonomilerine etkileri: Uçak krizi özelinde ekonometrik bir analiz
The impacts of relations between Turkey and Russia during political crises on their economies: An econometric analysis specific to the aircraft crisis
- Tez No: 806743
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL VATANSEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Ülkeler arasında siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve diğer boyutlarda yaşanan olaylar neden ve sonuç ilişkisi kapsamında ulusal veya uluslararası krizlere yol açabilmektedir. Bu çalışmada konuyu daha iyi bir şekilde anlayabilmek amacıyla kriz kavramı ve teorileri derinden incelenecek, siyasi kriz-ekonomi ilişkisi ve buna pratik örnek olarak Türkiye ve Rusya arasında yaşanan siyasi krizler, bu krizlerin her iki ülke ekonomisine ve aralarındaki ekonomik ilişkilere yansıması, özellikle 2015 yılı uçak krizi sonrası iki ülke arasındaki ekonomik gerilim ve krizin ilişkileri yeniden yapılandırması üzerinde durulacaktır. Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin, özellikle enerji sektöründe karşılıklı bağımlılık temeline dayandığı ve bu kapsamda enerji sektörünün siyasi krizlerden daha az etkilendiği varsayımı tartışılacaktır. Zaman olarak son 20 yıllık dönemde iki devletin birbirlerine karşı etkilerini geliştirme kapsamında ve geleceğe yönelik olarak iki devlet arasındaki ilişkilerin siyasi, ekonomik-ticari boyutları üzerinde öngörülerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Political, economic, military, cultural and other affairs between countries can lead to national or international crises within the scope of cause and effect relationship. In order to understand the subject better the concept and theories of crisis will be studied, political crises-economy relations and practical example, political crises between Turkey and Russia, reflection of political crises on economies of the both states and their bilateral economic relations, especially economic tension after 2015“Jet Crisis”and restructuring of relations in the post-crisis period will be the main focus of this study. The fact that economic relations between Turkey and Russia, in particular in energy sector are based on interdependence and in this regard the assumption that energy sector is less affected by the political crisis will be discussed. Considering the period of last 20 years, when the two states have developed influence against each other, predictions will be made regarding the future of the political, economic-commercial dimensions of their relations.