İstanbul Anadolu yakasında spor yöneticiliği yapan bireylerin ideal spor yöneticisi profil tanımlarının incelenmesi
Investigation of ideal sports manager profile definitions of individuals working as sports managers on the Anatolian side of Istanbul
  1. Tez No: 806742
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma özel sektör ve kamu kurumlarında spor yöneticiliği yapan bireylerin, ideal spor yöneticisini tanımlamalarını incelemek üzere yapılmıştır. Araştırmanın evreni, İstanbul Anadolu yakasında spor yöneticiliği yapan 50 (25 erkek-25 kadın) yöneticiden oluşmaktadır. Öncelikle araştırmanın amacına ilişkin mevcut literatür bilgileri taranmış, daha sonra ankette yer alan kriterlerin uygunluğuna yönelik görüşlerin alınması için ön uygulama yapılmıştır. Yapılan anketlerin analizine göre, özellikle iletişim alanında ikna kabiliyetinin yüksek olması, vücut dilini iyi kullanabilmesi ve kişiler arası tarafsız bir tutum sergilemesi, ideal spor yöneticiliği alanında en önemli kriterler olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was researched to examine the ideal sports manager definitions of individuals who work as sports managers in private and public institutions. The research group consists of 50 managers that 25 of them female and 25 of them male, working as sports managers in the Anatolian side of Istanbul. First of all, the literature research was conducted on the subject then a preliminary study was carried out to get opinions on the suitability of the criteria in the questionnaire. According to the analysis of the surveys, the most important criteria in ideal sports management are high persuasion ability in communication, good use of body language, and an impartial attitude between people.