Sosyal transfer harcamalarının yoksullukla mücadelede etkinliğinin beşeri sermaye birikimi üzerinden analizi: Türkiye'de 2010-2019 dönemi
Analysis of the effectiveness of social transfer expenditures in combating poverty through human capital accumulation: 2010-2019 period in Turkey
- Tez No: 806759
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BAHÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yoksulluk, her ne kadar insanların yaşam koşullarında önemli gelişmeler kaydedilmiş olsa da halen günümüzün en önemli toplumsal sorunlarından biridir. Bu sorunla mücadelede farklı yaklaşımlar geliştirilmiş olmakla birlikte bu çalışmanın amacı, doğrudan yaklaşımın en önemli araçlarından biri olan sosyal transfer harcamalarının, yoksullukla mücadelede beşeri sermaye birikimi üzerinden doğurduğu dolaylı etkileri incelemektir. Bu amaçla, yoksulluk ve beşeri sermaye kavramlarının teorik çerçevesi ve birbirleriyle olan ilişkisi detaylı olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda, Türkiye'de 2010-2019 yıllarında yoksul hane halklarına yönelik sosyal transfer harcamalarının beşeri sermaye birikimi üzerindeki etkisini analiz etmek üzere Bağımsız İki Örneklem T testi, En Küçük Kareler yöntemi ve İki Aşamalı En Küçük Kareler yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty is still one of the most important social problems of today, even though significant improvements have been made in people's living conditions. Although different approaches have been developed to combat this problem, the aim of this study is to examine the indirect effects of social transfer expenditures which is one of the most important tools of the direct approach, through human capital accumulation in the fight against poverty. For this purpose, the theoretical framework of the concepts of poverty and human capital and their relationship with each other are discussed in detail. In this context, Independent Two Sample T-test, Ordinary Least Squares method and Two-Stage Least Squares method are used to analyze the impact of social transfer expenditures for poor households on human capital accumulation in Turkey in 2010-2019.