Türk bankacılık sektöründe Basel Kriterleri ve risk yönetimi uygulamaları üzerine çalışma
In Turkish banking sector Basel Criteria and risk management working on its applications
  1. Tez No: 806758
  2. Yazar: SILA ERDEMLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Basel Komitesi tarafından ilk olarak 1988 yılında yayımlanan Basel Kriterleri, yaşanılan krizlerin ardından ulusal ve uluslararası düzenleme ihtiyacına istinaden oluşturulmuştur. Tavsiye niteliğinde olan Basel Kriterleri, uygulamayan ülkelerin kredi derecelendirme notlarının düşük olmasına sebep olmaktadır. Ülkemizde Basel Kriterleri uygulanmaktadır. Bankalar, ürün ve hizmet çeşitliliği olarak riskleri analiz ederek ve yöneterek; sürekliliğini sağlamaktadır. Ülkemiz bankaları, risk yönetimi birimlerine kaynak ve personel ayırmaktadır. Risk yönetimine stres testleri, senaryo analizleri yaparak; bankalarımız, risklerini tanımakta ve bu sayede kriz durumlarında aksiyon alabilmektedir. Çalışmamda; duayenlerle mülakat gerçekleştirerek, Türk bankacılık sektöründe risklerin yönetiminin sağlanmasının argümanları üzerine çalışma yapılmıştır. Basel kriterlerinin ihtiyatlılık konusuna etkisi ve nicelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Basel Criteria, first published by the Basel Committee in 1988, based on the need for national and international regulation after the crisess experienced. The Basel Criteria, which are advisory, cause the credit rating grades of the countries that do not appyl to be low. Analyzing risk as banks, product & servise diversity and by managing; ensures its continuity. Our country's banks allocate resources and personel for risk management units. Stress tests, scenario analysis by doing in risk management; our banks recognize their risks and thus in crisis situations. They can take action. In the work: By conducting an interview with a doyen, what practices can be used to ensure the management of risks in turkish banking sektör been done, the effect of the Basel Criteria on the prudence and many more given.