Sekizinci sınıf öğrencilerinin mantıksal düşünme becerileri, Lawson mantıksal düşünme becerileri ve rutin olmayan problem çözme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between logical thinking skills, Lawson logical thinking skills and non-routine problem solving skills of eightth grade students
- Tez No: 806760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERBAY DURAN, DOÇ. DR. ÜMİT DURUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı sekizinci sınıf öğrencilerinin Lawson Mantıksal Düşünme Becerileri, Mantıksal Düşünme Becerileri ve Rutin Olmayan Problem Çözme Becerileri düzeyini belirlemektir. Ayrıca bu düzeyler arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı incelenmiştir. Son olarak her bir beceri düzeyinin cinsiyet ve okul akademik başarı düzeyi yönünden farklılaşması incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, Adıyaman İli Merkez İlçesinde bulunan farklı akademik başarı düzeyine sahip dört ortaokulda öğrenim görmekte olan ve tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 377 sekizinci sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Lawson Mantıksal Düşünme Testi”,“Sekizinci Sınıf Rutin Olmayan Problem Çözme Testi”ve“Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi”kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistik veri analizi programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda öğrencilerin üç testin tamamından düşük ortalama puanlar aldığı görülmüştür. Lawson Mantıksal Düşünme Testi ve Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi puanları, Rutin Olmayan Problem Çözme Testi ve Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi puanları ve Rutin Olmayan Problem Çözme ve Lawson Mantıksal Düşünme Testi puanları arasındaki ilişkilerin anlamlı olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, Lawson Mantıksal Düşünme Testi ve Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi puanları arasındaki ilişkinin daha yüksek bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre yalnızca Mantıksal Düşünme Yeteneği Testinde kız öğrenciler açısından anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Akademik başarı düzeylerine göre ise Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi ve Lawson Mantıksal Düşünme Testi puanları açısından akademik başarısı yüksek olan okulların lehine anlamlı bir farklılığa ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the level of Lawson Logical Thinking Skills, Logical Thinking Skills and Non-routine Problem Solving Skills of eighth grade students. In addition, it was examined whether there was a significant relationship between these levels. Finally, the differentiation of each skills level in terms of gender and school academic achievement was examined. Relational survey method, one of the quantitative research methods, was used in the research. The research was carried out with the participation of 377 eighth grade students selected by stratified sampling method, studying in four middle schools with different academic achievement levels in the Central District of Adıyaman Province.“Lawson Logical Thinking Test”,“Eighth Non-routine Problem Solving Test”and“Logical Thinking Ability Test”were used to collect data in the research. The obtained data were analyzed using a statistical data analysis program. As a result of the analysis of the data,it was seen that the students got low average scores from all three tests. It was determined that the relationships between Lawson Logical Thinking Test and Logical Thinking Ability Test scores, Non-routine Problem Solving Test and Logical Thinking Ability Test scores and Non-routine Problem Solving and Lawson Logical Thinking Test scores were significant. However, a higher correlation was found between the scores of the Lawson Logical Thinking Test and Logical Thinking Ability Test. According to the gender variable, a significant difference was found in female students only in the Logical Thinking Ability Test. According to the academic achievement levels, a significant difference was reached in favor of the schools with high academic success in terms of the Logical Thinking Ability Test and Lawson Logical Thinking Test scores.