İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Eğitim Bilişim Ağı'nı (EBA) etkin kullanma düzeylerinin araştırılması (Erzincan ili örneği)
Investigation on the effective use of Educational Information Network (EBA) by Imam Hatip High School students (Erzincan province)
  1. Tez No: 806767
  2. Yazar: SÜMEYYE YAMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZEKİ GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İmam hatip lisesi öğrencilerinin Eğitim Bilişim Ağı'nı (EBA) kullanma düzeylerinin araştırıldığı bu çalışmada, nitel analiz yöntemlerinden görüşme ve doküman analizi kullanılmıştır. Erzincan'da bulunan iki imam hatip lisesinden 24 öğrenci ve 12 öğretmenle EBA hakkında görüşmeler yapılmış, okullardan alınan istatistik bilgileri doküman analizine tabi tutulmuştur. Yapılan içerik analizi sonucunda ortaya çıkan kodlar, ilgili temalar altında birleştirilerek sunulmuştur. Verilerin analiziyle, EBA hakkındaki görüşlere, öğretmen- öğrenci ilişkisine, bu ilişkinin öğrenci başarısı üzerindeki etkisine, öğrencilerin EBA kullanım oranlarına ve EBA'ya katılım hususunda belirttikleri olumlu olumsuz nedenlere ilişkin bulgular elde edilmiştir. Sonuç olarak öğretmen ve öğrencilerin EBA hakkında bilgi sahibi oldukları, EBA'daki derslere katılımda olumlu ve olumsuz görüşlerin var olduğu, derslere katılım konusunda öğrencilerin bir kısmının tüm derslere katıldıkları, bazı öğrencilerin ise sözel, sayısal ve İHL meslek dersleri olarak ayrım yapıp derslere ona göre katıldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu katılımda öğretmenlerinin öğrenciler üzerinde kısmen etkili oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper in which we will analyse the use of EBA ( educational information network) by high school students of Imam Hatip the methods of interview and document analysis were used. Interviews about EBA were made with 24 students and 12 teachers from two Imam Hatip High Schools in Erzincan, and statistical information obtained from the teachers and the students were subjected to document analysis. The outcomes that emerged as a result of the content analysis were combined under the relevant themes and are presented in this paper. From the statistics we obtained knowledge about the opinions of the students and the teachers on the up and downsides of this system, the connection between teachers and students, and the effect EBA has had on the performance of the students. Finally after our analyses we were able to recognize that the students and the teachers were familiar with the system of EBA, that there were various opinions on the system and that some of the student would attend all the classes while others would choose which classes to attend based on the subject. We also came to the conclusion that the teachers were only partly effective on the students due to EBA.