Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde mahremiyet eğitimi
Privacy education in religious culture and moral knowledge courses
- Tez No: 806766
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mahremiyet eğitimi çocukluk döneminden itibaren her bireyin öğrenmesi gereken, bireylerin kendi özel haklarını bilmesi, özel alan sınırlarını belirleyebilmesi ve sosyal yaşamında kendi haklarını ve özel alanını koruyabilmesi için önemli bir eğitimdir. Sosyal hayatın daha çok göz önünde yaşanmaya başladığı ve gelişen teknolojiyle internet ve sosyal medya kullanımının arttığı bir dönemde mahremiyet konusu eğitimin önemli bir alanı haline gelmiştir. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin de okullarda mahremiyet eğitiminin verilebileceği önemli bir alan olduğu düşüncesinden hareketle böylesi bir çalışmanın yapımına karar verilmiştir. Çalışmada önce mahremiyet eğitiminin önemine dikkat çekilmiş ve konuyla ilgili bazı temel bilgiler verilmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemine yer verilmiştir. Birinci bölümde mahremiyet ve mahremiyet eğitimi hakkında genel bazı bilgiler verilerek konunun teorik temeli oluşturulmuştur. İkinci bölümde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında hazırlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretim Programı ve 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ders kitaplarının içeriği mahremiyet eğitimi açısından analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda konuyla ilgili bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Privacy education is an important education that every individual should learn from childhood onwards, in order for individuals to know their own private rights, to determine the boundaries of their private space and to protect their own rights and private space in their social life. At a time when social life is starting to be lived more in view and the use of the Internet and social media is increasing with developing technology, the subject of privacy has become an important area of education. Based on the idea that the Religious Culture and Moral Knowledge course is also an important area in which privacy education can be given in schools, it was decided to build such a study. In the study, attention was drawn to the importance of privacy education first and some basic information about the subject was given. In the introduction section of the study, the subject, purpose, importance and method of the research are given. In the first part, some general information about privacy and privacy education has been given and the theoretical basis of the subject has been established. In the second part, the Curriculum of the Religious Culture and Moral Knowledge Course prepared by the Ministry of National Education in 2018 and the content of the textbooks for the 2022-2023 academic year were analyzed in terms of privacy education and some suggestions on the subject were presented in line with the results obtained.