Cerrahi sarılıklı hastalarda, ameliyat sonrasında akut böbrek yetmezliği riskini azaltmada mannitolün rolü
  1. Tez No: 80677
  2. Yazar: DENİZ ŞELİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, Nefroloji, General Surgery, Nephrology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
- 46 - ÖZET Bu çalışmada, serum bilirubin düzeyi yüksek olan, cer rahi sarılıklı hastaların, ameliyat sonrasında görülen, akut böbrek yetmezliğinin Mannitol ile önlenmesi konusu incelendi. 15 Mannitol grubu, 15 de kontrol grubunda olmak üzere serum bilirubin seviyesi % 10 mg.ın üstünde olan 30 hasta ça lışma kapsamına alındı. Hastalarda, ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında böbrek fonksiyonlarını gözlemek amacı ile alman kan ve idrar örneklerinde, kreatinin klirenis, üre klirens ve osmolalite değerleri incelendi. Mannitol grubundaki 15 hastaya, ameliyattan bir gün önce, ameliyat esnasında ve ameliyattan sonra sistemli olarak % 20 Mannitol perfüzyonu yapıldı. Elde edilen veriler, istatistiksel açıdan anlamlı bu lundu, Sonuçta, ameliyat sonrasında akut böbrek yetmezliğine büyük ölçüde aday olan cerrahi sarılıklı hastalarda, bu komp- likasyon riskinin, Mannitol ile büyük ölçüde azaltılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
47 - SUMMARY In this study, management of acute renal failure due to elevated serum bilirubin level, by Mannitol perfusion, is evaluated. 30 patients, with serum bilirubin level 10 mg % are divided into two groups, consisting of 15 patients perfused by Mannitol and 15 patients as control group. Parameters were, creatinin clearence, urea clearence and osmolality, for renal functions obtained from serum and urine either in preoperative and postoperative period. The patients in the Mannitol group received, 20 % Mannitol solution, last day before operation, on the opera tion day, and the first postoperative day. The results were found to be statistically significant. Finally, the risk of postoperative acute renal failure due to obstructive jaundice, can be prevanted by Mannitol perf us ion.