Obezite Cerrahisi Sonrası Ortalama Trombosit Hacmi Değişimi
Average Platelet Volume Change After Bariatric Surgery
  1. Tez No: 867183
  2. Yazar: SABİHA KÖMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Ortalama trombosit hacmi(OTH)isminden de anlaşıldığı üzere perifere çıkan trombositlerin hacminin ortalama değeridir. Artmış OTH, daha büyük trombosit hacmini gösterir. Büyük trombositler metabolik olarak daha aktiftir ve küçük olanlara göre adezyona ve agregasyona daha yatkındır. Yapılan çalışmalarda diyabetes mellitus, akut koroner sendrom, inme, preeklampsi, renal arter stenozu ve hiperkolesterolemi gibi hastalıklarda OTH artışı olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda iskemik olaylar için bir gösterge olarak kullanılan OTH'nin bariatrik cerrahi ile kilo kaybı sağlanan morbit obezlerde nasıl bir seyir izlediğini görmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi genel cerrahi kliniğinde bariatrik cerrahi prosedürlerinden sleeve gastrektomi uygulanan 328 morbid obez hasta ve kontrol grubu olarak da başka yönlerden sağlıklı laparoskopik kolesistektomi uygulanmış 53 hasta dahil edilmiştir. Geçmişe yönelik dosyaları taranarak obezite cerrahisi uygulanan hasta grubunun preoperatif ve postoperatif birinci, üçüncü aylarda ve birinci yıl sonundaki OTH, beden kütle indeksi değerleri kaydedilmiştir.Obezite cerrahisi uygulanan gruptaki hastalarda HbA1C değerleri tanı kriteri alınarak prediyabetik, diyabetik, diyabetik olmayan olmak üzere üç alt gruba ayrılmıştır .Obezite cerrahisi uygulanan grupta OTH'nin ameliyat öncesi ve sonraki süreçte nasıl bir seyir izlediği incelenmiş; OTH değerlerindeki değişim alt gruplar arasında ve kontrol grubunun preoperatif ve postoperatif birinci yıl içindeki OTH değeriyle kıyaslanmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda sleeve gastrektomi cerrahisi sonrası 1. ve 3. Ayda OTH' de görülen artış istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. ( Başlangıca göre 1. Ay OTH' de görülen 1,01±1,43 birimlik artış; p=0,001; p0,05) Obezite cerrahisi uygulanan grubun alt grupları olan prediyabetik, diyabetik ve diyabetik olmayan grupta da başlangıç ve son ay OTH ölçümlerinde gruplar arasında istatiksel anlamlı farklılık saptanmamış olup (p=0,306 ; p>0,05); gruplar arasında sadece ilk ay OTH leri açısından farklılık saptanmıştır. (p=0,025 ;p 0,05) Kontrol grubunda postoperatif 1.yıl OTH değerlerinde başlangıca göre ortalama 0,02 ±0,49 birimlik artış ; istatistiksel anlamlı bir farklılık göstermemiştir. (p=0,730 , p >0,05 ) anlamlı farklılık göstermemiştir. (p>0,05) SONUÇ: Obezite tedavisinde; bariatrik cerrahi prosedürlerinden sleeve gastrektomi en çok uygulanan yöntemlerden biridir. Beden kütle indeksinde sağlanan ciddi azalma ile OTH arasındaki korelasyona bakıldığında; beklenenin aksine BKİ azaldıkça, OTH azalmamıştır. Postoperatif ilk 3 aylık dönemde yükseldiği, sonrasında postoperatif 1 yıllık süreç içerisinde başlangıç düzeylerine geri döndüğü görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Sleeve gastrektomi, Ortalama Trombosit Hacmi
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF BARIATRIC SURGERY ON MEAN PLATELETVOLUME BACKGROUND:Mean platelet volume (MPV) is the average value of the volume of the periphereal platelets. Increased MPV indicates the greater platelet volume. Larger platelets are metabolically more active and more prone to adhesion and aggregation according to the smaller ones.A causal relationship between the presence of large, dense, reactive platelets in the circulation and acute coronary syndrome, stroke, preeclampsi, renal arter stenosis,diabetes mellitus is supported by many clinical studies. We aimed to see how MPV changes after obesity surgery with weight loss. MPV were used a marker of ischemic events in many studies. OBJECTIVE:After sleeve gastrectomy mean platelet volume will decrease with improvement in metabolic parameters. METHODS: In our study we selected 328 Morbidly obese patients who applied Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital from January 2010 to January 2014 , for sleeve gastrectomy of bariatric surgical procedurs and 53 non-obese control grups who applied for laparoscopic cholecystectomy.We analyzed the patient's files retrospectively. The group of patients with sleeve gastrectomy preoperative, postoperative first, thirth and in first year mean platelet volume values, body mass index values recorded .The group of patients with sleeve gastrectomy were divided into three subgroups according to their HbA1c.These groups are: diabetic, prediabetic, non-diabetic. And then MPV values were compared with preoperative and postoperative first, third month, first year MPV values .Changes of MPV values were compared between MPV values of control groups and subgroups. RESULTS: In our study, postoperative first and third month MPV values have statistically increased significiantly.( In the first month increasing of MPV ; p=0,001;p 0,05) Between the subgroups of the obesity surgery don't observe statistically significant difference initial and latest MPV values.(p=0,306 ; p> 0,05) Changes of the MPV values preoperative and postoperative first month observe significiant difference between the subgroups. (p=0,025; p< 0,05) The first postoperative month MPV values were significiantly lower in obese diabetic group compared to the other subgroups.(p=0,022; p=0,049; p0,05) In the first year MPV values of control group don't observe statistically difference than preoperative MPV values. (p=0,730, p>0,05) CONCLUSION: Sleeve gastrectomy is bariatric surgical procedure which is used most frequently in obesity treatment. We looked at the correlation between mean platelet volume and reduction body mass index .When body mass index decreases; we hope that MPV decreases too. But contrary to the expected body mass index decreases, the mean platelet volume doesn't decreases. Against long odds, MPV increases in first three months, and then it started to decrease in one year. KEYWORDS:SleeveGastrectomy,MeanPlatelet,Volume,Obesity