Laparoskopik kolesistektomiden açık kolesistektomiye geçiş nedenleri- 6227 laparoskopik kolesistektominin retrospektif analizi
Reasons for conversion from laparoscopic to open cholecystectomy – a retrospective analysis of 6,227 laparoscopic cholecystectomies
- Tez No: 913943
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK MEVLÜT HAZİNEDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Laparoskopik kolesistektomi (LK), safra kesesi taşı hastalığının cerrahi tedavisinde altın standart haline gelmiştir ancak bazı durumlarda laparoskopik kolesistektomiden açık kolesistektomiye (AK) geçiş (LKAKG) hala kaçınılmazdır. Açığa geçişin altında yatan nedenlerin oranı ve etkisinin bilinmesi, ameliyat öncesi değerlendirme sırasında cerrahlara yardımcı olabilir ve hastaların bilgilendirilmiş onamını geliştirebilir. LKAKG oranını ve nedenlerini bu çalışma ile ortaya koymayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2010-Mayıs 2023 tarihleri arasında kolelitiyazis nedeniyle yapılan laparoskopik kolesistektomiler dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, kolesistektomi endikasyonları, preoperatif ultrasonografi verileri, eşlik eden hastalıkları, geçirilmiş akut kolesistit atak öyküsü, biliyer kolik varlığı, sarılık, pankreatit öyküleri ve geçirilmiş karın ameliyatı öyküsü incelenmiştir. Elde edilen veriler ile laparoskopik kolesistektomiden açık kolesistektomiye geçiş oranları ve altta yatan nedenleri analiz edilmiştir. Bulgular: LK yapılan hastaların 6227'si çalışmaya dahil edilmiştir. Toplamda 183 hastada laparoskopik olarak başlanan kolesistektomi açık olarak devam etmiştir. Hastaların 84'ü erkek, 79'u kadın hasta olup ortalama yaş 57,7'dir. Açık kolesistektomiye geçiş oranı %2,93 (183 hasta) olarak bulunmuştur. Erkek ve kadın hastalarda açığa geçiş oranları sırasıyla %4,7 ve %2,1 idi.
Özet (Çeviri)
REASONS FOR CONVERSION FROM LAPAROSCOPIC TO OPEN CHOLECYSTECTOMY – A RETROSPECTIVE ANALYSIS OF 6,227 LAPAROSCOPIC CHOLECYSTECTOMIES Objective: Laparoscopic cholecystectomy (LC) has become the gold standard for the surgical treatment of gallstone disease. However, conversion from laparoscopic cholecystectomy to open cholecystectomy (OC) (LCOC) remains unavoidable in certain situations. Understanding the rate and impact of the factors underlying conversion can aid surgeons in preoperative evaluations and enhance patients' informed consent. This study aims to determine the rate and reasons for conversion to open cholecystectomy. Method: Laparoscopic cholecystectomies performed for cholelithiasis between January 2010 and May 2023 were included in the study. Demographic characteristics, indications for cholecystectomy, preoperative ultrasound findings, comorbidities, history of acute cholecystitis attacks, presence of biliary colic, jaundice, history of pancreatitis, and previous abdominal surgeries were examined. Using this data, the conversion rates from laparoscopic to open cholecystectomy and the underlying reasons for conversion were analyzed. Results: A total of 6,227 patients who underwent LC were included in the study. In 183 patients, the cholecystectomy initially attempted laparoscopically was completed as an open procedure. Among these patients, 84 were male and 79 were female, with a mean age of 57.7 years. The conversion rate to open cholecystectomy was found to be 2.93% (183 patients).