6. sınıf sosyal bilgiler dersinde kültürel miras konularının öğretiminde Web 2.0 araçlarının kullanımı
Use of Web 2.0 tools in teaching cultural heritage topics in the 6th grade social studies lesson
  1. Tez No: 806778
  2. Yazar: MERYEM KANTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ÇENGELCİ KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Sosyal Bilgiler doğrudan insan yaşamını ele alan, geçmiş ve geleceği harmanlayıp ilişkilendiren, bireylerin toplumsal kişilik kazanmasını sağlayan ve kültürel miras eğitimine katkıda bulunan bir derstir. Sosyal Bilgiler dersinde kültürel miras konularının etkili ve kalıcı biçimde öğretilmesinde öğretim teknolojilerinden yaralanılması önem taşımaktadır. Bu araştırmanın temel amacı Sosyal Bilgiler dersinde kültürel miras konularının öğretiminde Web 2.0 araçlarının etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın amacına uygun olarak karma yöntem araştırmalardan gömülü karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcı grubunu 2022- 2023 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Ardahan il merkezinde bir ortaokulda 6. sınıf düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrenciler ve aynı okulda görev yapan Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri kültürel miras akademik başarı testi, öğretmene ve öğrencilere yönelik hazırlanmış olan yarı yapılandırılmış görüşme formları ile yarı yapılandırılmış gözlem formları ile elde edilmiştir. Araştırma sürecinde elde edilen nicel verilerin istatistiksel analizleri SPSS programı yardımıyla bağımsız t testi ile analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizleri ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Sosyal Bilgiler eğitiminde Web 2.0 araçları ile yürütülen ders sürecinin kültürel miras konularının öğretiminde deney grubu lehine anlamlı etki oluşturduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin ve katılımcı öğretmenin Web 2.0 araçlarını Sosyal Bilgiler dersi ve kültürel miras konularının öğretimi için yararlı bulduğu, yapılan gözlemler sonucunda deney ve kontrol gruplarına ait farklılıkların olduğu ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak uygulama sürecine ve yapılacak araştırmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social Studies is a course that directly deals with human life, blends and associates the past and the future, enables individuals to become social citizens and helps transfer cultural heritage. An important way of effectively and permanently teaching cultural heritage in Social Studies course is technological tools. The main purpose of this study is to reveal the effect of Web 2.0 tools in teaching of cultural heritage in Social Studies education. In accordance with the purpose of the research, embedded mixed design from mixed method research was used. The participant group of the research consists of the students studying at the 6th grade level in a secondary school in the city center of Ardahan in the spring term of the 2022-2023 academic year and the Social Studies teacher working in the same school. The data of the research were obtained with the cultural heritage academic achievement test, semi-structured interview forms prepared for teachers and students, and semi-structured observation forms. Statistical analyzes of the quantitative data obtained during the research process were analyzed with the help of SPSS program with independent t test. The analyzes of qualitative data were analyzed with descriptive and content analysis. It was observed that the course process conducted with Web 2.0 tools in Social Studies education had a significant effect on the teaching cultural heritage in favor of the experimental group. In addition, it was revealed that the students and the participant teacher thought that Web 2.0 tools useful for the Social Studies course and cultural heritage transfer, and as a result of the observations, there were differences between the experimental and control groups. Depending on the results obtained, suggestions regarding the implementation process and further researches are put forth.