Hastanelerde stratejik stok yönetimi: Bir ilçe hastanesi örneği
Strategic stock management in hospitals: Example of a district hospital
- Tez No: 806791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ATEŞ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Eş değer çalışma alanında hizmet ve ürün üreten işletme sayısının artışı, ürün çeşitliliğinin olması, tüketici tercihlerinin hızlı bir biçimde değişiklikler göstermesi, yürütülen stratejilerinin ve stok politikasının gözden geçirilmesi gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Tüketici isteklerine daha kaliteli, daha düşük maliyetle ve daha çabuk cevap verebilen işletmelerin diğer işletmelere oranla rekabet üstünlüğü sağlayacağı kaçınılmazdır. Stratejiler hastanenin veya başka kurumların aniden meydana gelebilecek durumlara karşı hazırlıklı olması için oluşturulmalıdır. Bu sayede oluşabilecek her türlü olumsuz koşullara hazırlıklı olur ve aksaklıklar yaşamazlar. Stratejiler ve stoklar işletmenin her an meydana gelebilecek her çeşit probleme karşı hazırlıklı olunmasını sağlamaktadır. Yapılan stratejiler ve stok düzenlemeleri aynı zamanda hastanenin ihtiyaçları ve işleyişlerini de göz önüne alarak yapılmalıdır. Bundan yola çıkarak bu çalışmada bir ilçe hastanesinin kullanmış olduğu malzemeler arasından rastgele on beş adet malzeme seçimi yapılmıştır. Bu bağlamda hastanenin kullandığı malzemeler arasından seçilen malzemelere örnek olarak Rezervuarlı Oksijen Maskesi, Ambu Seti, Oksijen Maskesi, Koruyucu Tulum, Nazal Oksijen Kanülü, Nebülizatör, N95 Maske, El Dezenfektanı, Eldiven, Tek Kullanımlık Önlük, 3 Katlı Maske ve Sedye Örtüsü verilebilir. Bu malzemeler VED analizine uygun olarak analiz edilmiştir. Aynı zamanda bu malzemeler arasından kişisel koruyucu ekipman olarak koruyucu tulum, N95 maske, el dezenfektanı, tek kullanımlık önlük, 3 katlı maske ve eldiven malzemelerinin 2019 ve 2020 yıllarındaki kullanım miktarlarına bakılarak kıyaslama yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda herhangi bir ani salgının da göz önünde bulundurularak stokların sürekli olarak güncel tutmalarını gerekliliği ortaya konmaktadır. Bu sayede ani bir durum ile karşılaşacak olan hastanenin işleyişinde bir aksaklığın meydana gelmesinin de önlemiş olacağı görülmektedir. Ayrıca elde edilen sonuçlar hastanelerin kullanmakta olduğu malzemelerin stoklarını stratejik olarak düzenli olarak kontrol etmesi gerekliliğini ve önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in the number of enterprises producing services and products in the equivalent working area, the diversity of products, the rapid change in consumer preferences exposed the fact that the strategies and stock policy would be reviewed. It is inevitable that businesses that can respond to consumer demands with better quality, lower cost and faster will gain a competitive advantage compared to other businesses. Strategies should be created in order for the hospital or other institutions to be prepared for situations that may occur suddenly. In this way, they are prepared for all kinds of negative conditions that may occur and they do not experience any problems. Strategies and stocks enable the business to be prepared for all kinds of problems that may occur at any time. Strategies and stock arrangements should also be made taking into account the hospital's needs and operations. Based on this, fifteen materials were randomly chosen among the materials used by a district hospital. In this context, as an example, the materials used by the hospital include Oxygen Mask with Reservoir, Ambu Set, Oxygen Mask, Protective Coverall, Nasal Oxygen Cannula, Nebulizer, N95 Mask, Hand Sanitizer, Gloves, Disposable Apron, 3-Ply Mask and Stretcher Cover can be given. These materials were analyzed according to VED analysis. At the same time, a comparison was made by looking at the amount of use of protective overalls, N95 masks, hand disinfectants, disposable aprons, 3-layer masks and gloves as personal protective equipment in 2019 and 2020 among these materials. As a result of this study, it ensures that they keep their stocks constantly up-to-date, taking into account any sudden outbreaks. In this way, it was concluded that it would prevent a disruption in the functioning of the hospital, which will encounter a sudden situation. In addition, the results obtained show the necessity and importance of strategically controlling the stocks of the materials used by the hospitals on a regular basis.