Üniversite öğrencilerinde beden algısı ile yeme bozuklukları ve özgüven arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between body image, eating disorders, and self-confidence in university students
- Tez No: 806790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinde beden algısı ile yeme bozuklukları ve özgüven arasındaki ilişkinin incelenmesini konu almaktadır. Bu araştırmanın evrenini 2022-2023 yıllarında İstanbul Nişantaşı Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Bahsi geçen zaman diliminde öğrenci sayısı toplam 19 bin 178'dir. Örneklem seçimi, evren içerisinden 155 kişi kadar seçkisiz olarak tabakalı örnekleme yöntemi ile yapılmıştır. Seçilen örneklemin %48,4'ünü erkek, %51,6'sını kadın katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırma katılımcılarına çevrimiçi olarak Google Form üzerinden ulaşılmıştır. Bu araştırma esnasında veri toplanırken, katılımcılara Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyo-demografik Veri Formu, Yeme Bozuklukları Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ), Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği verilmiştir. Her bir katılımcının soruları yanıtlama süresi ortalama 25-30 dk sürmüştür. Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği, Beden Algısı Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği arasındaki ilişkiye Spearman Korelasyon Katsayısı ile bakılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin analizi IBM SPSS Statics 25 programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre yeme bozukluğu değerlendirme ölçeği toplam puanı ile vücut algısı ölçeği toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Benlik saygısı ölçeğinde puan arttıkça benlik saygısının düştüğü, yeme bozukluğu değerlendirme ölçeğindeyse puan arttıkça yeme bozukluğunun arttığı görülmektedir. Bu bağlamda, benlik saygısı ve yeme bozukluğu arasında güçlü ilişki olduğu görülmekte olup, yeme bozukluğu puanı düştükçe benlik saygısı puanında düştüğü görülmekte yani benlik saygısının arttığı görülmektedir. Vücut algısı ölçeği toplam puanı ile Rosenberg benlik saygısı ölçeği alt boyutu olan ''depresif duygulanım'' puanı arasında 0,416 katsayısına sahip güçlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Vücut algısı toplam puanı ile yeme bozukluğu değerlendirme ölçeği alt boyutu olan ''tıkınırcasına yeme'' puanı arasında 0,434 katsayısına sahip güçlü bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is about examining the relationship between body image, eating disorders and self-confidence in university students. The universe of this research consists of students studying at the Istanbul Nişantaşı University in 2022-2023. The total number of students in the mentioned time period is 19 thousand 178. Sample selection was made by stratified sampling method, randomly, up to 155 people from the population. 48.4% of the selected sample are male and 51.6% are female. Research participants were reached online via a Google Form. During data collected during this study, the participants were given Informed Consent Form, Socio-demographic Data Form, Eating Disorders Rating Scale (YBDÖ), Body Image Scale (VAI), and Rosenberg Self-Esteem Scale. It took an average of 25-30 minutes for each participant to answer the questions. The relationship between the Eating Disorder Rating Scale, the Body Image Scale and the Rosenberg Self-Esteem Scale was examined with the Spearman Correlation Coefficient. The analysis of the data obtained from the scales was made using the IBM SPSS Statics 25 program. According to the research findings, a significant relationship was found between the total score of the eating disorder assessment scale and the total score of the body image scale. It is seen that as the score in the self-esteem scale increases, the self-esteem decreases, and as the score in the eating disorder assessment scale increases, the eating disorder increases. In this context, it is seen that there is a strong relationship between self-esteem and eating disorders, and as the eating disorder score decreases, it is seen that the self-esteem score decreases, that is, the self-esteem increases. It was observed that there was a strong correlation with a coefficient of 0.416 between the total score on the body image scale and the“depressive affect”score, which is the sub-dimension of the Rosenberg self-esteem scale. I was observed that there was a strong relationship with a coefficient of 0.434 between the total body image score and the sub-dimension of the eating disorder assessment scale,“binge eating”.