Takım ve bireysel spor branşlardaki antrenörlerin liderlik özelliklerinin karşılaştırılması: İBB Spor İstanbul örneği
Comparison of leadership characteristics of trainers in team and individual sports branches: An example of İstanbul Metropolitan Manicipality Spor İstanbul
  1. Tez No: 806792
  2. Yazar: BARIŞ KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma; takım sporu ve bireysel spor katılımcılarının, şimdiki antrenörlerinin liderlik tarzı algılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor İstanbul bünyesinde hizmet verilmekte olan takım ve bireysel spor branşlarına katılanlarca gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında takım sporlarından: futbol, basketbol ve voleybol, bireysel sporlardan: tenis, fitness ve yüzme branşları ele alınmıştır. Araştırmaya 114'ü takım, 67'si bireysel spor olmak üzere toplam 181 kişi katılmıştır. Katılımcıların demografik değişkenlerini edinmek için araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, katılımcıların şimdiki antrenörlerinin liderlik tarzını belirlemek için; Chelladurai ve Saleh (1980) tarafından geliştirilen“Sporda Liderlik Ölçeği (SLÖ)”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SSPS 20.0 istatistik paket programı ile değerlendirilmiş ve anlamlılık düzeyi (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the leadership style perceptions of current trainers of the participants of team and individual sports. The research was carried out by the participants of team and individual sport branches, which are provided by İstanbul Metropolitan Manicipality Spor İstanbul. Within the scope of the research, from team sports; football, basketball and volleyball, from individual sports; tennis, fitness and swimming were discussed. A total 181 people participated in research, 114 of them from team sports, 67 of them from individual sports. The personal information form prepared by the researcher to obtain the demographic variables of the participants and“Leadership Scale for Sport”(LSS) developed by Chelladurai and Saleh (1980) were used to determine the leadership style of the current trainers of the participants. The obtained data were evaluated with the SPSS 2.0 statistical package program and the significance level was taken as (p0,05).