Okul yöneticilerinin etik liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel sinizm algıları ve örgütsel bağlılık düzeylerinin incelenmesi
Examining school administrators' ethical leadership behaviors and teachers' perceptions of organizational cynicism and organizational commitment levels
  1. Tez No: 806810
  2. Yazar: FATMA ÇAĞLAR SEVİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma okul yöneticilerinin etik liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel sinizm algıları ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkilerin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amacıyla, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeline dayalı olarak yapılan bir araştırmadır. Bu doğrultuda öğretmenlerin çeşitli değişkenlere göre gösterdikleri örgütsel sinizm algıları ve örgütsel bağlılık düzeyleri incelenmiş, elde edilen veriler okul yöneticilerinin etik liderlik davranışı gösterme düzeyleri ile karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin gösterdikleri örgütsel bağlılık düzeylerinin cinsiyet, yaş, kıdem ve çalışılan okul türü değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin sahip oldukları örgütsel sinizm algılarının cinsiyet, yaş ve kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiş ancak anaokulunda görev yapan öğretmenlerin örgütsel sinizm algılarının diğerlerinden daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticileri etik liderlik davranışı gösteren okullarda, öğretmenlerin örgütsel sinizm algılarının daha düşük olduğu, örgütsel bağlılık düzeylerinin ise daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak okul yöneticilerinin etik liderlik davranışı göstermelerinin, öğretmenlerin örgütsel sinizm algıları ve örgütsel bağlılık düzeylerini yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is based on the descriptive survey model, which is one of the quantitative research methods, in order to examine the relationship between the ethical leadership behaviors of school administrators and teachers' organizational cynicism perceptions and organizational commitment levels in terms of various variables. In this direction, teachers' perceptions of organizational cynicism and organizational commitment levels according to various variables were examined, and the data obtained were compared with the ethical leadership behavior levels of school administrators. As a result of the research, it was determined that the organizational commitment levels of the teachers did not show a significant difference according to the variables of gender, age, seniority and type of school. In addition, it was determined that the organizational cynicism perceptions of the teachers did not show a significant difference according to the variables of gender, age and seniority, but it was concluded that the organizational cynicism perceptions of the teachers working in the kindergarten were lower than the others. It was concluded that the organizational cynicism levels of the teachers were lower and the organizational commitment levels were higher in schools where school administrators showed ethical leadership behavior. Finally, it was concluded that school administrators' ethical leadership behavior predicts teachers' perceptions of organizational cynicism and organizational commitment levels.