Osmanlı Devleti'nin Poti Şehbenderliği
Poti Consulate of the Ottoman Empire
  1. Tez No: 806813
  2. Yazar: AYŞENUR KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun Kafkasya bölgesi ile temasları Fatih Sultan Mehmet ile başlar. Ancak konumuz olan Poti şehrinin Osmanlı'ya katılması Lala Mustafa Paşa'nın İran seferi sonucunda olmuştur. Coğrafi konumu gereği ve bir liman şehri olmasından dolayı zaman zaman Osmanlı'nın elinden çıkıp Rusya'nın yönetimine girmiştir. 1828-1829 Osmanlı – Rus Savaşı'nın yapılmasından sonra Osmanlı yönetiminden çıkan Poti, artık bir Rus şehri olmuştur. 1793'te III. Selim ile başlayan elçilik faaliyetleri kapsamında Osmanlı Devleti, Poti'de yaşayan tebaasının hak ve hukukunu gözetmek amaçlı burada bir şehbenderlik tesis etmiştir. Bu konsolosluk 1863-1909 yılları arasında Poti'de aktif rol oynamıştır. Çalışmamız, Poti Şehbenderliği'nin kuruluşunu, Poti'de görev alan memurları ve Poti Şehbenderliği'nin siyasi, askeri, ticari ve sosyal faaliyetlerini konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
The contacts of the Ottoman Empire with the Caucasus region begin with Fatih Sultan Mehmet. However, the annexation of the city of Poti -being our topic- to the Ottoman Empire was the result of the Iranian Expedition of Lala Mustafa Pasha. Due to its geographical location and being a port city, from time to time it came out of the Ottoman Empire and came under the rule of Russia. After the Ottoman – Russian war of 1828 – 1829, Poti coming out of the Ottoman Administration, has now became a Russian city in 1793 within the scope of the embassy activitie starting with III. Selim, the Ottoman Empire established a consulate here in order to observe the rights and laws of the people of Ottoman-living in Poti. This conculate played an active role in Poti between 1863 – 1909. Our study focuses on the establisment of the Poti consulate, the officials working in Poti and the political, military, commercialand social activities of the Poti consulate.