Okul yöneticilerinin liderlik stilleri ile öğretmenlerin motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the leadership styles of school managers and the levels of teachers' motivation
- Tez No: 806814
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, okul yöneticilerinin dönüşümcü, serbest bırakıcı, sürdürümcü liderlik özellikleri ile öğretmenlerin motivasyon düzeyleri arasındaki olası ilişki, ilişkinin yönü ve düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, okul yöneticilerinin liderlik stilleri ile öğretmenlerin motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma 2020-2021 Öğretim yılında Erzincan ilinde bulunan resmi anaokulu, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademelerinde çalışan 501 öğretmen üzerinden yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22 programına yüklenerek analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda öğretmenlerin motivasyon düzeylerinin sahip oldukları cinsiyete, medeni duruma, yaş değişkenine, kıdeme, okul kademe türüne göre değişmediği gözlemlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre okul yöneticilerinin sergiledikleri dönüşümcü liderlik davranışları arttıkça öğretmenlerin motivasyon düzeyleri de artmaktadır. Okul yöneticilerinin gösterdikleri serbest bırakıcı liderlik özellikleri arttıkça öğretmenlerin motivasyon düzeyleri azalmaktadır. Araştırmanın bir diğer bulgusuna göre okul yöneticilerinin gösterdikleri sürdürümcü liderlik özellikleri arttıkça öğretmenlerin motivasyon düzeyleri azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between the transformational, liberating, and continuity leadership characteristics of school administrators and the motivation levels of teachers, if there is a relationship, in which direction the relationship is and the level of the relationship. For this purpose, the relationship between school administrators' leadership styles and teachers' motivation levels was examined. In the research, descriptive and relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. It was determined that the data showed normal distribution and parametric tests were used. The research was conducted on 501 teachers working in the official kindergarten, primary, secondary and secondary education levels in Erzincan in the 2020-2021 academic year. The data obtained from the research were analyzed by loading into the SPSS 22 program. In line with the findings obtained in the study, it was observed that the motivation levels of the teachers did not change according to their gender, marital status, age variable, seniority and school level type. According to what was obtained from the research, the transformational leadership round variables exhibited by school administrators also increase the motivation increase. As the liberating leadership characteristics of school administrators increase, teachers' motivation levels decrease. According to another finding of the study, the motivation levels of the teachers decreased as the continuity leadership characteristics of the school administrators increased.