Hadis ilminde sâlih kavramı
The concept of sâlih in the science of hadith
  1. Tez No: 806822
  2. Yazar: ŞEYMA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, sâlih kavramının hem hadis usulü hem de ayet ve hadislerdeki kullanımını ayrıntılı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde sâlih kavramının lügat manasına, ilgili olduğu kavramlara ve diğer ilim dalları ile ilişkisine değinilmiştir. İkinci bölümde hadis usulünde sâlih kavramının mahiyeti ve tarihî gelişim süreci üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise ayet ve hadislerde sâlih olarak nitelenen amellerin ve kişilerin sahip olduğu özelliklerin tespitine, bu özellikleri taşıyanların elde edeceği mükâfatlara yer verilmiştir. Bununla da gün geçtikçe artan İslâm düşmanlığına ve İslâm'ın itibarının alçaltılmaya çalışılmasına karşı İslâm dininin yetiştirmek istediği insan profili olan sâlih kulun özelliklerinin evrenselliğini ve fıtrata uygunluğunu göstermek amaçlanmıştır. Çalışmanın nihayetinde sâlih kavramının usul ilmindeki kullanım amacının dikkatle belirlenmesi gerektiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda sâlih kulların sahip olduğu özelliklerin inanan inanmayan herkes tarafından kabul edilebilecek ve kıyamete kadar geçerliliğini sürdürebilecek evrensel nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine in detail the usage of the concept of“sâlih”(righteous) both in the methodology of hadith and in verses and hadiths. The first section of the study discusses the lexical meaning of the concept of sâlih, its relationship to relevant concepts, and its connection to other branches of knowledge. The second section focuses on the nature of the concept of sâlih in the methodology of hadith and its historical development process. The final section involves identifying the characteristics of actions and individuals described as righteous in verses and hadiths, as well as highlighting the rewards that those possessing these characteristics will receive. The overall aim is to demonstrate the universality and compatibility with human nature of the characteristics of the righteous servant, who represents the ideal profile that the Islamic religion seeks to cultivate, in response to the increasing hostility towards Islam and attempts to undermine its reputation. The study concludes by emphasizing the importance of carefully determining the purpose of using the concept of sâlih in the methodology of procedural science. Furthermore, it is observed that the characteristics possessed by righteous servants are of a universal nature that can be accepted by both believers and non-believers and remain valid until the Day of Judgment.