Ebû 'Avâne'nin müstahreci faydaları ve kullandığı yöntemler
Ebû 'Avane's mustahrec its benefits and the methods he used
  1. Tez No: 860026
  2. Yazar: SALİH MÜCAHİT GÖKYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSAB HAMOD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Ebû 'Avâne'nin Müstahrec adlı eserinin hadis ilmine katkıları ve Ebû 'Avâne'nin bu eserde kullandığı yöntemler incelenmiştir. Birinci bölümde eser sahibi Ebû ʻAvâne ve el-Câmiu's-Sahih yazarı Müslim'in hayatı hakkında bilgiler verilmiş, müstahrec kavramı açıklanmış, istihrac çalışmalarının hadis ilmine sağladığı katkılara temas edilmiştir. İkinci bölümde Ebû 'Avâne'nin Müstahrec adlı eserinin Sahîhi Müslim'e sağladığı faydalar incelenmiştir. Bu faydalar; a. âlî isnad elde etmek, b. sika râvilerin hadislere yaptığı ziyadelere ulaşmak, c. tariklerin çoğalmasıyla hadisin sıhhatinin artması, d. an'ane ile rivâyet edilen bazı hadisleri semâ kaydı ile rivâyet ederek şüphenin ortadan kaldırılması, e. hadislerin metinlerinde eksik olan kısımların tamamlanması, f. metinde veya senette bulunan idracların tespiti, g. mevkuf hadislerin merfû hale getirildiğinin ortaya konulması, h.muhtelit olan bazı râvilerin rivâyetleri üzerindeki şüphesinin kaldırılması şeklinde sıralanmıştır. Son bölümde ise Ebû 'Avâne'nin kitabında kullandığı yöntemler incelenmiştir. Bu yöntemler; a. Ebû 'Avâne'nin hadislerin tertibi ve babların oluşturulmasında kullandığı yöntem b. hadislerin birden çok tarikine yer vermesi, c. sened veya metinleri aynı olan hadisleri tekrardan kaçınması, d. hadisin nereden alındığını belirtmesi, f. Müslim'in Sahîh'inde yer almayan hadisleri belirtmesi şeklinde tespit edilmiştir. Ayrıca Ebû ʻAvâne'nin eserinde bazı râviler hakkında cerh ve ta'dil yaptığı, bazen de hadislerden hüküm çıkardığı görülmüştür. Sonuç olarak Ebû ʻAvâne, Muslim'in Sahihine yaptığı istihrac çalışmasıyla gerek hadis ilminde yeni bir yöntem oluşturması gerekse hadislerin sıhhat düzeyinin artırılması konusunda büyük bir katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the contributions of Ebû 'Avâne's work named Müstahrec to the science of hadith and the methods used by Ebû 'Avâne in this work were examined. In the first chapter, information about the life of the author Ebû ʻAvâne and el-Câmiu's-Sahih author Müslim is given, the concept of istahrec is explained, and the contributions of istihrac studies to the science of hadith are touched upon. In the second part, the benefits of Ebû 'Avane's work named Müstahrec for Sahîhi Muslim were examined. These benefits; a. obtaining sublime isnad, b. reaching the extras made by the reliable narrators to the hadiths, c. increasing the authenticity of the hadith with the increase in different ways, d. elimination of doubt by narrating some of the hadiths that were narrated traditionally by hearing them, e. completing the missing parts in the texts of the hadiths, f. detection of redundancies in the text or document, g. they are listed as revealing that mevkuf hadiths have been turned into marfū, h. removing the doubts about the narrations of some narrators who are unknown. In the last chapter, the methods used by Ebû 'Avane in his book are examined. These methods were determined as; a. the method used by Ebû 'Avâne in arranging the hadiths and creating the chapters b. including more than one version of the hadiths, c. avoiding repeating hadiths with the same hadiths or texts, d. stating where the hadith was taken from, f. stating the hadiths that are not found in Sahih Muslim. In addition, it has been seen that Abu 'Avâne made criticisms and modifications about some narrators in his work, and sometimes made judgments from hadiths. As a result, it has been seen that Ebû ʻAvâne made a great contribution to both creating a new method in the science of hadith and increasing the level of authenticity of hadiths with his istihrac work on Sahih Muslim.