Yetişkinlerde algılanan sosyal destek düzeyinin problem çözme becerisi ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived social support level, problem solving skill and self-esteem in adults
- Tez No: 806836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychiatry, Psychology, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bireyler, sosyal bir varlık olup çevresiyle sürekli bir ilişki içerisindedir. Bir bireyin beden ve ruh sağlığı açısından aile, arkadaşlık ve çevresel ilişkileri çok önemlidir. Bireyler içerisinde yaşadığı sosyal çevrelerinde bir kimlik bulma, benlik saygısı oluşturma ve kabul görme mücadelesi vermektedirler. Bireyin yaşamında karşılaştığı problemlerle başa çıkmada sosyal çevresinden destek alabilmesi bireyin sağlıklı yaşam sürdürmesine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada yetişkinlerde algılanan sosyal destek ile problem çözme becerisi ve benlik saygısı arasındaki ilişki incelenmiştir. İlişkisel tarama modeline dayalı olarak yapılan çalışmada, veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formunda sosyodemografik bilgi formu, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği, problem çözme envanteri ve Rosenberg Benlik saygısı ölçeği yer almıştır. Araştırmanın örnekleminin Trabzon ilinde yaşayan 18-65 yaş sağlıklı bireyler oluşturmuştur. Dağıtılan 500 anket formundan 462 kişiden dönüş sağlanmıştır. Katılımcıların 208'i kadın 254'ü erkeklerden oluşmuştur. Katılımcıların büyük çoğunluğunu 25-44 yaş aralığındaki kişiler oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarında elde edilen veriler değerlendirildiğinde algılanan sosyal destek ile problem çözme becerisi arasında düşük ve negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca, sosyal destek, problem çözme ve benlik saygısı puanlarında gelir düzeyi, eğitim düzeyi ve cinsiyet durumuna göre anlamlı farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Individuals are social beings and are in a constant relationship with their environment. Family, friendship and environmental relationships are very important for an individual's physical and mental health. Individuals struggle to find an identity, build self-esteem and be accepted in their social environment. Getting support from the social environment in coping with the problems faced by the individual in his life contributes to the individual's healthy life. In this study, the relationship between perceived social support, problem-solving skills and self-esteem in adults was examined. In the study based on the relational survey model, a questionnaire form was used as a data collection tool. The questionnaire form included sociodemographic information form, multidimensional perceived social support scale, problem solving inventory and Rosenberg Self-esteem scale. The sample of the study consisted of healthy individuals aged 18-65 living in Trabzon. Out of 500 questionnaires distributed, 462 people were returned. Of the participants, 208 were women and 254 were men. The majority of the participants were between the ages of 25-44. When the data obtained in the research results were evaluated, it was seen that there was a low and negative significant relationship between perceived social support and problem solving skills. In addition, significant differences were observed in social support, problem solving and self-esteem scores according to income level, education level and gender.