Teofilinin sürekli etkili tabaka matristen salınım kinetiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 80684
  2. Yazar: MUSTAFA SÜLEYMAN MEHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
95 ÖZET Bu araştırmada teofilin içeren tabaka matris tipi preparatlar hazırlanıp, bunlardan etken madde salınım ki netiği incelenmiştir. Tabaka matristen salım kinetiğini incelemek ve 35 mg/saat hız temin etmek amaçlanmıştır. öncelikle etken maddenin USP ve T.F. sine göre gerek li saflık kontrolleri ve miktar tayinleri yapılmıştır. Bu kontrol ve tayinler sonucunda maddenin saf susuz teofilin ol duğu kanıtlanmıştır. Sonraki safhada düzgün etken maddesiz filmler elde edilmiştir. Bu filmlere etken maddeler ilave edilerek amaç preparat türleri hazırlanmıştır. Bu preparatlarda pH'ı 7,5 olan çözünme ortamında etken madde salım kinetikleri ince lenmiştir. Çalışma sonunda bu tür preparatlardan etken madde salınımınm 35 mg/saatlik salım hız sabitine ulaşabildiği, fakat sıfır derece kinetikle salım sağlayamayıp, salınımın Q ?*. y/t~ (Higuchi) kinetiğine uyduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
96 SUMMARY In this research, it was aimed to prepare an inert matrix slab type preparation and to study drug release from it. It was aimed to investigate the release kinetics from a slab type matrix and to achieve 35 mg/hr drug release. As a result of the tests and assays as regards to USP XX, TF 1974 of the drug, it was found that the mentioned compound ( theophylline ) was satisfactorily pure and anhydrous. Further more, the flat films containing no active agent were prepared and the drug was added to the films to obtain the resulting prepara tions. The drug release kinetics were then observed from these preparations in the dissolution media at pH 7.5. Although the release rate of the drug had reached the tar get 35 mg/hr value, it was observed that the zero order kinetics had not been found to confirm the release rate. However this rate was found to indicate the Higuchi type ( Q-*\vC ) kinetics.