Ters yüz öğrenme modeline dayalı İngilizce öğretiminin öğrencilerin İngilizce özyeterlik inançlarına, başarı duygularına, öğrenme sorumluluklarına, akademik başarılarına ve öğretmen-öğrenci etkileşimine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of English instruction based on flipped learning model on students' English self-efficacy beliefs, achievement emotions, learning responsibilities, academic achievement, and teacher-student interaction
  1. Tez No: 806851
  2. Yazar: YAFES CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 544
Özet
Bu çalışmanın amacı ters yüz öğrenme modeline dayalı İngilizce öğretiminin öğrencilerin İngilizce özyeterlik inançlarına, başarı duygularına, öğrenme sorumluluklarına ve öğretmen-öğrenci etkileşimine ve akademik başarılarına etkisinin değerlendirilmesidir. Karma desenlerden müdahale deseni kullanılan bu çalışma ortaöğretim dokuzuncu sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesi akademik başarı, İngilizce özyeterlik inancı, öğrenme sorumluluğu, öğretmen-öğrenci etkileşimi ve başarı duygularına ilişkin öntest uygulanmıştır. Uygulama sürecinde araştırmacı tarafından araştırmacı günlüğü tutulmuştur. Uygulama sonrasında ise sontest yapılmış ve öğrencilerin uygulamaya ilişkin görüşlerini almak üzere yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda TYÖ modeli ile gerçekleştirilen İngilizce derslerinin öğrencilerin İngilizce akademik başarılarının, ders, öğrenme ve sınava yönelik olumlu başarı duygularının anlamlı olarak artmasında ve olumsuz başarı duygularının anlamlı olarak azalmasında etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca TYÖ modelinin öğrencilerin İngilizce özyeterlik inançları, öğrenme sorumlulukları, öğretmenleri ile etkileşimlerinin anlamlı olarak artmasında etkili olduğu görülmüştür. Öğrenci görüşlerinden elde edilen nitel veriler bu bulguları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of English teaching based on the flipped learning model on students' English self-efficacy beliefs, achievement emotions, learning responsibilities, teacher-student interaction, and academic achievement. This study, which used an intervention mixed design, was carried out with secondary school ninth grade students. Before the application, a pretest was applied on academic achievement, English self-efficacy belief, learning responsibility, teacher-student interaction, and achievement emotions. A researcher diary was kept by the researcher during the intervention process. After the intervention, a post-test was conducted, and semi-structured interviews were conducted to get the students' views on the intervention. As a result of the research, it was found that English lessons conducted with the flipped model were effective in increasing the students' academic success in English, their positive achievement emotions related with course, learning and tests, and significantly reducing their negative achievement emotions related with course, learning and tests. In addition, it was understood that flipped model was effective in increasing students' English self-efficacy beliefs, learning responsibilities, and interactions with their teachers. The qualitative data obtained from students' opinions support these findings.