Demiryolu işletmelerinde emniyet kültürü: TCDD taşımacılık A.Ş. tren makinistleri örneğinde bir faktör analizi çalışması
Safety culture in railway operations: TCDD taşimacilik A.Ş. a factor analysis study on the example train driver
- Tez No: 806850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR AKBAYIR, DOÇ. DR. KADİR AKSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Ulaşım, Accidents, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Demiryolu sektöründe yaşanan kazalar büyük zararlara yol açmanın yanı sıra demiryolu taşımacılığına olan güvenin azalmasına yol açmaktadır. Demiryolu sektöründe yaşanan kazaların kök nedenleri incelendiğinde büyük bir kısmının insan faktörü kaynaklı olduğu görülmektedir. İnsan faktöründen kaynaklanan kazaların büyük bir kısmının sebebi kurallara uymamak olduğu görülmektedir. Geleceğin ulaşım modu olarak görülen demiryolu taşımacılığında çalışanların emniyete dair tutumlarının nicel olarak ölçülebilmesini sağlayacak emniyet kültürü ölçme aracı, organizasyonların emniyet kültürü oluşturmalarında etkin bir araç olarak kullanılabilecektir. Organizasyonlarında pozitif emniyet kültürü oluşturabilen demiryolu şirketleri ise demiryolu kazalarının önlenmesi yönünde en önemli adımı atmış olacaklardır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Oluşturulan ölçme aracının boyut sayısının belirlenmesi için Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) yapılmıştır. AFA sonrasında oluşturulan ölçüm aracına AMOS programı kullanılarak Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) uygulanmıştır. Böylelikle tren makinistlerinde emniyet kültürü algısını ölçmek için geliştirilen beş faktörlü ölçüm modelinin yapı geçerliliğinin doğrulandığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Accidents in the railway sector not only cause great damage, but also lead to a decrease in confidence in railway transportation. When the root causes of accidents in the railway sector are examined, it is seen that most of them are caused by human factors. It is seen that most of the accidents caused by the human factor are caused by non-compliance with the rules. The safety culture measurement tool, which will enable the quantitative measurement of safety attitudes of employees in railway transportation, which is seen as the transportation mode of the future, can be used as an effective tool for organizations to create a safety culture. Railway companies that can create a positive safety culture in their organizations will have taken the most important step towards the prevention of railway accidents. SPSS program was used in the analysis of the data obtained in the study. Exploratory Factor Analysis (EFA) was performed to determine the number of dimensions of the created scale. Confirmatory Factor Analysis (CFA) was applied to the measurement tool created after EFA using the AMOS program. Thus, it is possible to say that the construct validity of the five-factor measurement tool developed to measure the perception of safety culture in train drivers has been confirmed.