18-29 Yaş arası fiziksel engellilerin yaşadığı psiko-sosyal sorunlar
  1. Tez No: 806891
  2. Yazar: ELVİN ABDULLAYEV
  3. Danışmanlar: DR. İHSAN KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Engellilik kişinin doğuştan, doğum zamanı yada sonradan kazandığı özürlerden biri veya birkaçıdır. İnsanlar hayatlarının bir döneminde engellilikle karşılaşabilirler. Bu engelli bireyin kendisi veya yakını olabilmektedir. Engellilik fiziksel ve zihinsel olarak ikiye ayrılmaktadır. Fiziksel engellilik çeşitli sebepler sonucunda bedensel işlevselliğinin tamamını yada bir kısmını kullanamayan ve bu nedenle toplumsal hayata uyum sağlamakta sorun yaşayan bireylere denmektedir. Engelli bireyler ister ailede, isterse de toplum içinde bazı psiko-sosyal sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunlar onların psikolojik sağlık düzeyini ve sosyal hayatını derinden etkilemektedir. Bu nedenlerden dolayı engelli bireylerde içe kapanıklık, iletişim bozukluğu ve kişilerarası ilişki düzeylerinde problemlerin ortaya çıktığını görebiliriz. Engelli bireylerin engellilik durumu her zaman sağlıkla ilişkili değildir. Bireyin bir veya birkaç uzvunun olmaması yani kalıcı engellilik durumunun engelli bireye ve ailesine kabullendirilmesi, bireyin sosyal çevresinin bu durumu kabullenmesi ve uygun davranışlar sergilemesi, toplum tarafından engelli bireyin kabul görmesi ve iletişim esnasında bazı psiko-sosyal sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu amaçla çalışma kapsamında fiziksel engeli bulunan yetişkin bireylerle derinlemesine görüşmeler yapılmış ve psiko-sosyal sorunları detaylı biçimde ele alınmıştır. Çalışma esnasında sosyal hizmet biliminin temel referanslarından yararlanılarak çevresi içinde birey anlayışıyla analiz ve yorumlara yer verilmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve 15 fiziksel engelli bireyle tek seferlik oturumlar oluşturulmuş. Bu oturumlarda yarı yapılandırılmış soru formu kullanılmıştır. Oturumlar ortalama 40-45 dakika sürmüştür. Yapılan araştırma sonucunda fiziksel engelli gençlerin sosyal, psikolojik, ekonomik, erişebilirlik-hizmet, eğitim hayatı, ikili ilişkiler alanında kalıcı sorunlar yaşadığı bulunmuştur. Sonda engelliler, politikacılar, bu alanda çalışanlar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Disability is one or more of the congenital, birth or subsequently acquired disabilities. People may experience disability at some point in their lives. This disabled individual or may be close. Disability is divided into physical and mental. physical disability who cannot use all or part of their bodily functionality as a result of various reasons and For this reason, individuals who have problems in adapting to social life are called. Disabled individuals experience some psycho-social problems either in the family or in the society. This problems affect their psychological health level and social life deeply. This introversion, communication disorder and interpersonal relationship in disabled individuals due to various reasons. We can see that problems arise at the level of the child. Disability status of people with disabilities is not always related to health. One or more of the individual the absence of a limb, that is, the acceptance of permanent disability by the disabled individual and his family, social environment to accept this situation and exhibit appropriate behavior, Some psycho-social problems may arise during the acceptance and communication of the disabled individual. For this purpose, in-depth interviews were conducted with adult individuals with physical disabilities and their psycho-social problems were discussed in detail. During the study, analysis and interpretations were included with the understanding of the individual in his environment by making use of the basic references of social work science. In this study, qualitative research method was used and one-time sessions were created with 15 physically disabled individuals. A semi-structured questionnaire was used in these sessions. Sessions lasted an average of 40-45 minutes. As a result of the research, it was found that physically disabled young people experience permanent problems in the fields of social, psychological, economic, accessibility-service, education life and bilateral relations. At the end, suggestions were presented for the disabled, politicians and those working in this field.