Production and characterization of aramid aerogel separators for lithium ion batteries
Aramid aerojel separatörlerin lityum iyon bataryalar için üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 806928
  2. Yazar: HALE BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YANILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Enerji depolama sistemlerine yönelik talebin artmasıyla, yüksek kapasiteli enerji depolama cihazları üretmek için birçok çalışma yapılmıştır. Bu sebeple elektrikli araçlar için batarya geliştirilmesi konusunda son yıllarda büyük bir mesafe katedilmiştir. Lityum iyon piller yıllardan beri enerji depolama alanında umut vadeden potansiyel göstererek otomotiv, mobilite, elektronik, medikal vb. birçok endüstride kullanılmak üzere geliştirilmektedir. Lityum iyon pillerde separatör komponenti döngü sırasında aktif fonksiyonu olmasa da anot ile katot arası fiziksel teması engelleyerek kısa devre oluşumunu önler. Hücre içerisinde kritik bir rolü olduğu için birtakım isterler separatör geliştirilmesinde göz önünde bulundurulur. Bunlar kalınlık, porozite, ıslanabilirlik olarak örnek verilebilr. Separatörlerde üretim prosesi ve malzeme tercihi nihai ürünün özelliklerini etkileyecektir. Bu çalışmada, deprotonasyon ile başlayıp freeze-drying işlemi ile tamamlanan prosesler sonucunda atık aramid tekstillerden aramid aerojel separatörler üretilmiştir. Aramid nanofiber dağılımı, fiziksel özellikleri geliştirmek için nanopartiküller ile güçlendirilmiştir. Bu çalışmada Al2O3, TiO2 ve nanokil olmak üzere 3 farklı nano boyutta partikülün aerogel yapısına etkisi incelenmiştir. Üretim sürecindeki proses ve malzeme değişiminin nihai ürüne etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing demand on energy storage systems, many advancements have been made in order to produce high capacity energy storage devices. . Lithium ion batteries have been an interest in years since they indicate promising potential in energy storage systems for a wide range of industries including automotive, mobility, electronics, medicals etc. Performance of a lithium ion battery is affected by the characteristics of its components which are anode, cathode, electrolyte, and separator. Separators are critical components since they preclude short circuit in battery by preventing physical contact of anode and cathode. Separators should possess mechanical stability to withstand external loads, chemical inertness to the aggressive electrolyte medium, large porosity in order to allow ionic movement, flame retardancy in case of thermal runaway, electrical insulation to avoid internal short circuit. Separators should also be thin enough with the maximum porosity to sustain fast ion mobility. Moreover, the pore sizes should be controlled, and uniform distribution of the pores should be provided. The production process and material choice in the separators will affect the properties of the final product. In this study, aramid aerogel separators were produced from waste aramid textiles as a result of processes starting with deprotonation and ending with freeze-drying. Aramid nanofiber dispersion is reinforced with nanoparticles to improve physical properties. In this study, the effect of 3 different nano-sized particles, namely Al2O3, TiO2 and nanoclay, on the aerogel structure was investigated. The effects of process and material changes in the production process on the final product were determined.