1970'lerden günümüze tarımsal değişim ve sosyo-ekonomik sonuçları: Taşova (Amasya) örneği
Agrıcultural change from the 1970s to the present and ıts socıo-economıc results: case of Taşova (Amasya)
  1. Tez No: 806948
  2. Yazar: ÜLKÜNUR KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN YÜRÜDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tarım geçmişten günümüze Anadolu toprakları için büyük önem taşımaktadır. Özelikle verimli ovalar ve nehir kenarları tarımsal üretim için önemli alanlardır. Çalışmanın konusunu oluşturan Amasya ilinin Taşova ilçesi de tektonik bir ova olan, verimli topraklara sahip Taşova ovası üzerinde ve Yeşilırmak nehri kenarında kurulmuştur. Bu ova ve çevresinde geçmişten günümüze birçok tarım ürününün yetiştirildiği görülmektedir. Bu tarım ürünlerinin çeşitleri ve üretim miktarları zamanla değişmiş bazı tarım ürünlerinin üretiminden vazgeçilmiştir. Çalışmada yaklaşık 50 yıllık bir süreç içinde tarımsal üretimde meydana gelen değişimlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemi kullanılarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla Taşova ilçesi ve köylerinde görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerle geçmişe ve günümüze dair tarımsal üretim ve değişimlerle ilgili bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulguların desteklenmesi amacıyla geçmişe yönelik dokümanlardan da faydalanılmıştır. Bulguları desteklemek amacıyla tablolar, grafikler ve haritalar oluşturulmuştur. Tarımsal üretimin değişiminin nedenleri ve sonuçları bu bulgularla ortaya konulmuştur. Taşova'da tarımsal üretim birçok ekonomik, toplumsal ve doğal nedene bağlı olarak değişmiştir. Yıllar içinde değişen devlet politikaları, tarımsal üretimde meydana gelen gelişmeler, göçler ve daha fazla gelir getiren ürünlerin tercih edilmesi bu değişimlerin ana sebeplerini oluşturmaktadırlar. Bu sebeplere bağlı olarak ilçede ürün desenleri de değişmiştir. Özellikle tütün, şeker pancarı gibi bazı endüstri ürünlerinin üretimi yok denecek kadar azalmıştır. Geçmişte üretimi yapılmayan ayçiçeği ve fındık gibi tarım ürünleri üretilmeye başlanmıştır. Aynı zamanda geçmişte temel ihtiyaç olarak üretilen tarım ürünlerinin günümüzde (2021) ticari amaçla üretildiği görülmüştür. Bu değişimlerin sonucu olarak tarımsal üretim maliyetleri artmış ve göçlere neden olmuştur. Geleneksel tarım metotlarında, ev düzenlerinde, gelir seviyesinde ve tarımsal üretimde olumlu ve olumsuz değişimler meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Agriculture have been significant for Anatolian lands from the past to the present. Especially fertile plains and riverbanks are essential areas for agricultural production. The Taşova district of Amasya province, which is the subject of the study, was established on the Taşova plain, which is a tectonic plain with fertile lands and by the Yeşilırmak river. It is seen that many agricultural products have been grown in and around this plain from past to present. The types and production quantities of these agricultural products have changed over time, and the production of some agricultural products has been abandoned. This study, it is aimed to reveal the changes in agricultural production over about 50 years. For this purpose, interviews were conducted in the Taşova district and villages with semi-structured interview forms prepared using qualitative research methods. Through the interviews, findings about agricultural production and changes in the past and present were obtained. Retrospective documents were also used to support the findings obtained. Tables, graphs, and maps were created to support the findings. These findings have revealed the causes and consequences of the change in agricultural production. Agricultural production in Taşova has changed due to many economic, social, and natural reasons. Changing government policies over the years, developments in agricultural production, migration, and the preference for more income-generating products are the main reasons for these changes. Due to these reasons, product patterns have also changed in the district. In particular, the production of industrial products such as tobacco and sugar beet has decreased to almost nothing. Agricultural products such as sunflower and hazelnut, which were not produced in the past, started to be produced. At the same time, it has been seen that agricultural products produced for basic needs in the past are produced for commercial purposes today. As a result of these changes, agricultural production costs have increased and caused migrations. Positive and negative changes have occurred in traditional agricultural methods, home layouts, income levels, and agricultural production.