Büyük veri odağında birleşme devralmalar
Mergers and acquisitions in the context of big data
  1. Tez No: 807015
  2. Yazar: ZEYNEP AHSEN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ZEYNEP AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, büyük verinin birleşmelerin kontrolündeki rolü incelenmektedir. Veri odaklı piyasalardaki birleşmelerin endişe verici boyutlara ulaştığı düşünülmektedir. Google, Amazon, Facebook (Meta), Apple ve Microsoft (“GAFAM”) gibi teknoloji devlerinin, gelecek vaat eden şirketleri devralması dijital piyasalarda bir patern haline gelmiştir. Öte yandan, dijital piyasalardaki yoğunlaşmalara ilişkin yasaklayıcı olmayan bir yaklaşımdan bahsedilebilir. GAFAM'ın büyük veri kullanımı açısından en göze çarpan aktörler olması ve sahip oldukları piyasa gücü dikkate alındığında, bu teşebbüslerin dahil olduğu işlemler ayrıca odak noktası olarak seçilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, büyük veri ve bileşenleri ele alınmaktadır. Zira büyük verinin açılımları anlaşılmadan, piyasadaki etkisini anlamak mümkün olmayacaktır. İkinci bölümde ise, dijital piyasalardaki yoğunlaşmalar, yoğunlaşmalara etki eden özellikleriyle birlikte açıklanmakta; akabinde, büyük verinin yoğunlaşmaların kontrolündeki rolü incelenmektedir. Üçüncü bölümde, Komisyon kararları ışığında AB'nin yaklaşımı ele alınmaktadır. Son olarak, dördüncü bölümde ise, Türk rekabet hukukundaki gelişmelerden bahsedilerek dijital piyasalardaki yoğunlaşmaların kontrolüne ilişkin öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of big data in merger control. The concerns about the data driven mergers has been raised about the following issues. The acquisition of promising firms by Google, Apple, Facebook (Meta), Amazon, and Microsoft (“GAFAM”) has become a pattern in digital markets. Yet it could be argued that the attitude towards these concentrations is not prohibitive. In the first chapter, big data and its features are handled. It should be noted that without examining these features, the impact of big data on the market, can not be fully understood on the market. In the second chapter, the features of digital markets are examined by considering the features may affect the concentrations. In the third chapter, EU's approach are be examined in the light of Comission decisions. Finally, in the fourth chapter, recent developments in Turkish competition legislation are discussed and recommendations for the control of concentrations in digital markets are presented.