Walter Benjamın'in aura kavramı üzerinden NFT eserlerinin psikofizyolojik veri hasadı tekniği ile incelenmesi
Analyzing NFT works through Walter Benjamin's aura concept with psychophysiological data harvesting technique
- Tez No: 807024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİÇ ALP AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve ulaştığı mevcut durum tüm dünyayı çeşitli şekillerde etkilemiştir. Sunduğu imkanlar ve yenilikler ile sanatçıların da ilgisini çeken teknolojik gelişmeler ile birlikte sanatın pek çok dalı da dijital dünyaya giriş yapmıştır. Yaşanan dijital dönüşüm ile birlikte sanal dünya içerisinde bulunan dijital sanat eserleri blokzincir teknolojisi sayesinde NFT formatında üretilerek, birer kopya olmaktan öteye gitmeyi başarmışlardır. NFT varlıklar, teknik yollara kazandıkları biriciklik ve orijinallik sayesinde hem izleyicilerin hem de sanatçıların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu çalışmada Walter Benjamın tarafından sunulan ve sanat eserlerinin biriciklik üzerinden sahip olduğu aura kavramının, NFT eserler üzerinde çalışma durumu teknik, psikolojik ve kültürel bağlamda analiz edilecektir. Çalışmaya 40 kişi katılmış ve katılımcılara şimdiye dek üretilmiş en pahalı NFT eserler ile Behance.net sitesinde paylaşılmış en çok takdir ve görüntülenme alan dijital sanat eserleri gösterilmiştir. Bu süreç Realeye.io teknolojisi ile göz takip sistemi üzerinden gerçekleştirilmiş ve Psikofizyolojik veriler toplanmıştır. Arkasından gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakat ile psikofizyolojik veriler analiz edilmiştir. Toplanan veriler teknik, psikolojik ve kültürel bağlamda temellere dayandırılarak, NFT eserlerin aura kavramı ile olan ilişkisine dair sonuçlar bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology and the current situation it has reached has affected the whole world in various ways. Many branches of art have entered the digital world with technological developments that attract the attention of artists with the opportunities and innovations they offer. With the digital transformation, the works of art in the virtual world have been produced in NFT format thanks to blockchain technology and have managed to go beyond being a copy. NFT assets have managed to attract the attention of both audiences and artists thanks to the uniqueness and originality they have gained through technical means. In this study, the concept of aura, which is presented by Walter Benjamin and which artworks have through uniqueness, will be analyzed in a technical, psychological and cultural context. Forty people participated in the study and the participants were shown the most expensive NFT artifacts ever produced and the most appreciated and viewed digital artworks shared on Behance.net. This process was carried out through the eye tracking system with Realeye.io technology and psychophysiological data were collected. Psychophysiological data were analyzed with a semi-structured interview. By basing the collected data on the technical, psychological and cultural context, the results regarding the relationship of NFT works with the concept of aura were found.