Türkiye'de ekonomik faktörlerin genel mutluluk düzeyine etkisi
The effect of economic factors on general happiness in Turkey
  1. Tez No: 807056
  2. Yazar: ÖMER EREN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞANSEL ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mutluluk, yüzyıllardır filozoflar tarafından tartışılan ve psikolojik, sosyolojik ve ekonomik açılardan incelenen bir konudur. İktisatçılar, mutluluğun yaşam standartlarındaki iyileşmeyle paralel olduğunu düşünmektedir. Fakat mutluluğun kaynağının sadece ekonomik olmadığı ve birçok psikolojik faktörün de etkili olduğu düşünülmektedir. Mutluluk ekonomisi çalışmalarında, bir ülkenin/bireyin yaşam memnuniyeti ölçülürken, objektif ekonomik değişkenlerin yanı sıra birçok psikolojik faktörün de etkili olduğu görülmektedir. Son yıllarda ekonomi alanında mutluluk kavramı önem kazanmıştır. Araştırmalar, mutlu insanların daha çok kazandıklarını ve işlerinde daha başarılı olduklarını göstermektedir. Ancak mutluluğun kaynağı tartışmalıdır. İktisatçılar, mutluluğun yaşam standartlarındaki iyileşme ile paralel olduğunu düşünmektedir. Son zamanlarda, mutluluk kavramı ekonomik çalışmalar için giderek önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda, bireylerin tüketim ve satın alma aktiviteleri, önyargıları, eğilimleri ve duyguları gibi psikolojik faktörler davranışsal ekonominin ilgi alanına girmiştir. Bu çalışmada toplumsal mutluluk konusunda, toplumsal memnuniyet, yaşam memnuniyeti ve bireysel mutluluk bileşenleri incelenmiştir. Ayrıca, sosyo-ekonomik göstergelerin bireyin mutluluğu ve yaşam memnuniyeti üzerindeki etkisi, milli gelir düzeyine göre mutluluk algısının toplumsal düzeyde yansıması ve ekonomik değişkenlerin incelenmiştir. Araştırmalar, mutlu insanların daha çok kazandıklarını ve işlerinde daha başarılı olduklarını göstermektedir. Mutluluk ekonomisi çalışmalarında ise ülkenin/bireyin yaşam memnuniyetleri ölçerken objektif iktisadi değişkenler dışında birçok değişkenin etkili olduğu görülmektedir. Cinsiyet, yaş, eğitim, medeni durum, cinsiyet ayrımında medeni durum, başarı, iş, sağlık, sevgi, para gibi sosyal değişkenlerin mutluluğa etkisi analitik olarak incelenmiştir. Cinsiyet bazında değerlendirildiğinde kadınlar erkeklere, eğitim seviyesi yüksek olanlar alt eğitim seviyelerine, evli olanlar bekarlara oranla daha mutlu olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, belirli makroekonomik göstergeler de, bir ülkenin genel mutluluk düzeyini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada, Türkiye özelinde 2002-2021 yılları için genel mutluluk düzeyi ve iktisadi faktörler arasındaki ilişki grafiksel analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın ulaştığı temel sonuç, sosyo demografik faktörler yanında ekonomik faktörlerin de genel mutluluk düzeyi üzerinde etkili olduğudur.
Özet (Çeviri)
Recently, the concept of happiness has become increasingly important for economic studies. In this direction, psychological factors such as individuals' consumption and purchasing activities, prejudices, tendencies and emotions have entered the field of behavioral economics. In this study, the components of social satisfaction, life satisfaction and individual happiness were examined. In addition, the effect of socio-economic indicators on the happiness and life satisfaction of the individual, the reflection of the perception of happiness at the social level according to the national income level and the economic variables were examined. Research shows that happy people earn more and are more successful at work. Happiness is a subject that has been discussed by philosophers for centuries and studied from psychological, sociological and economic perspectives. Economists, thinks that happiness is parallel to the improvement in living standards. However, it is thought that the source of happiness is not only economic and many psychological factors are also effective. In studies of happiness economics, it is seen that many psychological factors are effective in addition to objective economic variables when measuring life satisfaction of a country/individual. In recent years, the concept of happiness has gained importance in the field of economics. Research shows that happy people earn more and are more successful at work. However, the source of happiness is debatable. Economists think that happiness is in parallel with the improvement in living standards. In studies of happiness economics, it is seen that many variables other than objective economic variables are effective when measuring the life satisfaction of the country/individual. The effects of social variables such as gender, age, education, marital status, marital status, success, job, health, love, money on happiness were analyzed analytically. When evaluated on the basis of gender, it was seen that women were happier than men, those with higher education levels were more happy than those with lower education levels, and those who were married were happier than those who were single is observed.