Pygela Kuştur Tümülüsü
Pygela Kuştur Tumulus
- Tez No: 807059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ERÖN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Pygela Antik Kenti günümüzde Aydın İli Kuşadası İlçesi, Bayraklıdede Mahallesi sınırları içerisinde kalan Kuştur Mevkii olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Yerleşim hakkındaki ilk bilgiler Strabon tarafından aktarılmaktadır. Strabon'un aktardığı bilgiler ışığında kasaba görünümünde olan Pygela'nın, Myken Kralı Agamemnon tarafından kurulduğu en yaygın ifadedir. Pygela kenti içerisinde tiyatro, agora, bouleterion gibi kamu yapılarının bulunmaması açıkça yerleşimin büyük bir kent yerine kasabadan ibaret olduğunu göstermektedir. MÖ 5.yy'da Atina vergi yıllıklarında adı geçen Pygela, Marathesion kenti ile birlikte karşımıza çıkmakta ve yerleşimin her ne kadar kasaba boyutunda kalmasına rağmen ekonomik olarak güçlü bir kent olduğunu göstermektedir. Pygela kenti'nin merkezi olarak kabul edilen Kuştur Mevkii'nde yapılan ilk kazılar, 1974-1978 yılları arasında H. Gürçay-E. Akurgal başkanlığında gerçekleştirilmiştir. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda bölgede, Hellenistik Dönem izlerine rastlanılmıştır. Ayrıca yapılan kazı çalışmalarında yerleşimin Erken Tunç Çağı'ndan Bizans Dönemi'ne kadar devam ettiği anlaşılmıştır. KİSDA Yüzey Araştırmaları kapsamında tümülüs yapısı ve çevresinde ayrıntılı incelemelerde bulunulmuştur. Pygela Antik Kenti'nin ayakta kalan en önemli yapısı“Kuştur Tümülüsü”olarak adlandırılan anıt mezardır. Hellenistik Dönem başında inşa edilen anıtın bulunduğu alanın sonraki süreçte Bizans Dönemi'ne kadar kullanım gördüğü anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pygela Ancient City is located in the Kuştur region, known as Bayraklıdede Neighborhood, in the district of Kuşadası in the province of Aydın. The first information about the settlement is conveyed by Strabo. According to the information provided by Strabo, Pygela, which appeared as a small town, is believed to have been founded by the Mycenaean King Agamemnon. The absence of public buildings such as a theater, agora, or bouleuterion within the city of Pygela clearly indicates that it was not a large city but rather a small town. Pygela, which was mentioned in Athenian tax records in the 5th century BCE along with the city of Marathesion, reveals that although the settlement remained in the size of a town, it was a strong city economically. The first excavations in the Kuştur region, considered the center of Pygela, were carried out under the leadership of H. Gürçay-E. Akurgal between 1974-1978. As a result of the excavation works, traces of the Hellenistic period were found in the region. It was also understood from the excavation works that the settlement continued from the Early Bronze Age to the Byzantine Period. Detailed examinations were carried out within the scope of the KISDA Surveys of the tumulus structure and its surroundings. The most important remaining structure of the Pygela Ancient City is the monumental tomb called“Kuştur Tumulus”. It is understood that the area where the monument was built was used until the Byzantine Period.