Hellenizm ve Roma Çağları Likyası'nda sympoliteia'lar
Sympoliteiai in Lycia in Hellenistic and Roman imperial periods
  1. Tez No: 227234
  2. Yazar: SENEM DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT İPLİKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sympoliteia, önceden bağımsız ve belki bazı amaçlar için kurumları ayrılmış topluluklarda, karakterleri ayrı iki ya da daha fazla komşu kentin, politik birleşimini kapsar. Sympoliteia'da polis'lerin parçası olan vatandaşlar hem kendi kentlerinin vatandaşı hem de bir çeşit ?birlik vatandaşı? idiler. Sympoliteia'nın en eski örnekleri M.Ö. V. yy.da Boiotia'daydı. Sympoliteia'lar sadece anakara Hellenleri'nde Klasik ve Hellenistik dönemlerde varolmamış bir de Hellenistik ve Roma İmparatorluk çağlarında Küçük Asya'da bazı kentler arasında görülmüşlerdir. Küçük Asya'daki sympoliteia'lar içinde Likya kentlerindeki sympoliteia'ların, Hellenistik Çağ'da başladığı ve Roma İmparatorluk Çağı'nın ilk üç yüzyılında devam ettiği görülmektedir.Bu çalışmanın konusunu, Hellenistik ve Roma İmparatorluk çağlarında Likya'da varolan sympoliteia'lar oluşturur. Çalışma üç bölümde sunulmaktadır. Birinci bölüm, Likya Birliği'nin üyesi kentleri kapsar. İkinci bölümde Likya'daki Hellence yazıtlar görülen sympoliteia'lar anlatılmıştır. Bu bölümün konusu, Akalissos ? Idebessos ? Korma, Aperlai ? Simena ? Apollonia ? Isinda, Arneai ? Koroa ? Çağman (?) ? Kiltepe (?), Korydalla ? Madamyssos, Korydalla ? Pygela, Myra ? Trebendai, Myra ? Tyberissos/Teimiussa, Phaselis ? Mnara, Phaselis ? Tenedos, Termessos ? Typallia, Trebenna ? Onobara kentleri arasında varolan sympoliteia'lardır. Üçüncü bölüm, Arykanda ? Tragallassos ve Oktapolis'te bir sympoliteia olasılığı hakkındadır.
Özet (Çeviri)
The sympolity means political union of two or more neighboring and previously independent poleis of different character and with perhaps separate institutions for different purposes. The citizens in a sympolity were both those of their own poleis and of the union. The sympolities, whose oldest examples are encountered in Boiotia in the 5th century B.C., existed not only in Greece in Classical and Hellenistic period, but also between some cities of Asia Minor in the Hellenistic and Roman imperial period. It is observed that sympolities between Lycian cities began in the Hellenistic period and continued in the first three centuries of the Roman imperial time.The theme of this work are the Lycian sympolities in the Hellenistic and Roman times. It is presented in three sections: I: Members of the Lycian Koinon; II: The Sympolities in Greek Inscriptions of Lycia (i.e. Akalissos - Idebessos - Korma; Aperlai - Simena - Apollonia - Isinda; Arneai - Koroa - Çağman [?] - Kiltepe [?]; Korydalla - Madamyssos; Korydalla - Pygela; Myra - Trebendai; Myra - Tyberissos - Teimiussa; Phaselis - Mnara; Phaselis - Tenedos; Termessos - Typallia; Trebenna - Onobara); III: Probable Sympolities in Lycia (Arykanda - Tragallassos and Oktapolis).