Tarım-dış ticaret ilişkisi bağlamında tarım sektörünün değerlendirilmesi: Aydın ili kestane ürünü örneği
Evaluation of the agricultural sector in the context of agriculture-foreign trade relationship: The case of Aydın province chesnut product
- Tez No: 807072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Türkiye, hem kestane üretimi hem de ihracatı anlamında dünyada önde gelen ülkelerden birisidir. Türkiye'nin kestane üreticisi illeri arasında ise Aydın ili lider konumdadır. Bu tez çalışmasının amacı, kestane üretiminin ve henüz keşfedilmemiş ihracat potansiyelinin hem Aydın ili ekonomisi hem de Türkiye ekonomisi için olan önemini ortaya koymaktır. Çalışmanın temel verileri Gıda ve Tarım Örgütü'nden, Türkiye İstatistik Kurumu'ndan, Aydın Ticaret Borsası'ndan ve Ege İhracatçılar Birliği'nden ele edilmiştir. Söz konusu veriler çerçevesinde sabit esaslı endeks ve değişken esaslı endeks hesaplamaları, En Küçük Karaler yöntemi, Birim Kök testi ve Toda-Yamamoto nedensellik testi uygulanarak kestane ürününün Türkiye ile Aydın ili dış ticaretindeki ve milli gelirindeki önemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the leading countries both in producing and exporting chestnut product in the world. Among the chestnut producer provinces of Turkey, Aydın province is the leader one. The aim of this study is to display the importance of chestnut product and its undiscovered export potential for the economies of both Aydın province and Turkey. The main data of the study have been obtained from the databases of the Food and Agriculture Organization, the Turkish Statistical Institute, Aydın Commodity Exchange, and Aegean Exporters' Associations. In the respect of the obtained data, the fixed-based index and varied-based index calculations, the Least Squares method, the Unit Root test and the Toda-Yamamoto Casuality test have been applied in order to examine the importance of chestnut product for the foreign trade and national income of Aydın and Turkey province.