6360 sayılı Kanun'un köy ve beldeden mahalleye dönüşen yerlerdeki etkisi: Denizli Acıpayam örneği
The impact of Law No. 6360 on places that have turned from villages and towns to neighborhoods: The case of Denizli Acıpayam
- Tez No: 807081
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye'de kamu yönetiminde az kaynakla maksimum hizmet sunmak, sunulan hizmetlerde etkinlik ve verimliliği arttırmak amacıyla 2012 yılında“6360 Sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”yürürlüğe girmiştir. Kanun ile 14 ilde büyükşehir belediyesi kurulmuştur. Kanun ile bazı önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler şu şekildedir; büyükşehir belediye sınırları il mülki sınırlarına kadar genişletilmiş, büyükşehir belediye sınırları içerisindeki tüm belde belediyeleri ve köylerin tüzel kişiliklerine son verilip bunlar mahalle birimine dönüşmüştür. Büyükşehir olan illerde yer alan İl Özel İdareleri ve Mahalle İdare Birlikleri kapatılmış yerlerine Yatırım İzleme ve Koordinasyon başkanlıkları kurulmuştur. Araştırmanın konusu, 6360 Sayılı kanun ile yapılan değişikliklerin Acıpayam ilçesine bağlı eski köy ve belde ve yeni mahallere olan etkisinin mahalle muhtarlarının gözünden ölçülmesidir. Araştırmanın amacı kanun sonrası sunulan hizmetlerin ne kadar etkin ve verimli sunulduğunun tespit edilmesidir. Bu kapsamda çalışmada nitel araştırma yöntemi ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular neticesinde kanunun genel gerekçesi olan etkin ve verimli hizmet sunumu Acıpayam İlçesinde sunulan hizmetler bakımından sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to provide maximum services with few resources in public administration in Turkey and to increase efficiency and efficiency in the services provided, the“Law No. 6360 on the Establishment of Metropolitan Municipalities and Twenty-Seven Districts in Fourteen Provinces and the Amendment of Some Laws and Decrees with the Force of Law”entered into force in 2012. Metropolitan municipalities were established in 14 provinces by law. Some important changes have been made with the law. These changes are as follows; metropolitan municipality boundaries were extended to provincial property boundaries, all town municipalities and villages within the metropolitan municipality boundaries were terminated and they became neighborhood units. Provincial Special Administrations and Neighborhood Administration Unions in metropolitan provinces were closed and Investment Monitoring and Coordination directorates were established in their places. The subject of the study is to measure the effect of the amendments made by the Law No. 6360 on the old villages and town and new neighborhoods of Acıpayam district through the eyes of the neighborhood headmen. The aim of the research is to determine how effective and efficient the services provided after the law are. In this context, qualitative research method and semi-structured interview method were applied in the study. As a result of the findings obtained in the study, effective and efficient service delivery, which is the general justification of the law, was provided in terms of the services provided in Acıpayam District.