Bazı Salvia L. taksonlarının uçucu yağ bileşenlerinin GC-MS yöntemi ile tespiti
Determination of essential oil components of some Salvia taxa by GC-MS method
- Tez No: 807090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tüm tıbbi aromatik bitkilerde olduğu gibi adaçayı türlerinin kimyasal içeriklerinin tespit edilmesi, biyoaktif bileşenlerinin hedef odaklı kullanımı için saflaştırılması gün geçtikçe artmaktadır. Gıda tatlandırıcılarında, kozmetik formülasyonlarda, aromaterapide ve böcek ilaçlarında kullanılabilirliğinin artırılması noktasında farklı endüstriler açısından ticari değeri nedeniyle önem taşımaktadır. Uçucu yağlar, tıbbi ve aromatik bitkilerin farklı organlarından (kök, gövde, yaprak, çiçek, meyve, tohum) elde edildiği için karakteristik koku ve renkleri bitkilere, türlere ve organlara bağlı olarak farklılaşabilmektedir Bu çalışmada, Kastamonu ilinde yayılış gösteren Salvia cinsine ait S. hypargeia Fisch., & Mey., S. aethiopis L., S. officinalis L., taksonlarının uçucu yağ kompozisyonları GC-MS cihazıyla analiz edilmiştir. Bu çalışmayla elde edilen sonuçların literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Salvia sp., Kastamonu, GC-MS, Uçucu yağ
Özet (Çeviri)
As in all medicinal aromatic plants, the determination of the chemical contents of sage species and the purification of their bioactive components for targeted use are increasing day by day. It is important because of its commercial value for different industries in terms of increasing its usability in food flavorings, cosmetic formulations, aromatherapy and pesticides. Since essential oils are obtained from different organs (root, stem, leaf, flower, fruit, seed) of medicinal and aromatic plants, their characteristic odor and color may differ depending on the plants, species and organs. In this study, essential oil compositions of S. hypargeia Fisch., & Mey., S. aethiopis L., S. officinalis L. taxa of Salvia genus distributed in Kastamonu province were analyzed by GCMS device. The results of this study are aimed to contribute to the literature. KEYWORDS: Salvia sp., Kastamonu, GC-MS, Essential oil