SARS-CoV-2 varyantlarının pik dönemlerinde yoğun bakım ünitesine yatan hastaların özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 807138
  2. Yazar: CAN ÖMÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: SARS-CoV-2 yayılmaya başladığından beri değişti. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanımlanan ve küresel olarak birçok hastada yaygın olan ana mutasyonlar, ancestral, beta, delta ve omicrondur. Klinik özelliklerin ve mortalitenin her mutasyonun süresi boyunca değiştiği bildirilmiştir. Biz COVID-19 pik dönemleri sırasında SARS-CoV-2 testi pozitif çıkan yoğun bakım hastalarının klinik özelliklerini ve sonuçlarını değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Türkiye, dört COVID-19 dalgası yaşamıştır. Dalgalar, Sağlık Bakanlığı'nın günlük olarak açıkladığı vaka sayılarına göre projeksiyonla belirlenmiştir (1. dalga: Kasım 2020 - Ocak 2021; 2. dalga: Şubat - Mayıs 2021; 3. dalga: Temmuz - Kasım 2021; 4. dalga: Aralık 2021 - Mart 2022). Bu çalışmaya pik dönemlerinde COVID-19 yoğun bakım ünitesine başvuran hastalar dahil edildi. Hasta özellikleri, oksijen ihtiyacı ve mekanik ventilasyon tipi, kalış süresi ve mortalite oranları değerlendirildi. Bulgular: Dört COVID-19 dalgası sırasında toplam 510 hasta araştırmaya dahil edildi. Bireysel dalgalar sırasında başvuran hastalar şu şekildeydi; 1. dalga: 61 (%12), 2. dalga: 148 (%29), 3. dalga: 187 (%37), 4. dalga: 114 (%22). Genel medyan yaş 70 (IQR:21), Medyan yaş 2. dalga sırasında en düşük ve 4. dalga sırasında en yüksekti (62'ye karşı 76). Aşılama oranı genel nüfus için oldukça düşüktü. Herhangi bir dozda aşı yapılmayan hasta sayısı 384 (%75) idi. Genel yoğun bakım mortalitesi %81 idi. Mortalite en düşük 1. dalgada ve en yüksek 4. dalgadaydı (%66'ya karşı %86). Medyan hastane kalış süresi dalgalar arasında benzerdi. Sonuç: COVID-19 ile yoğun bakıma kabul edilen hastalarda, dalgalar arasında çeşitli özellikler ve sonuçlar görüldü. Omicron'un potansiyel olarak önceki versiyonlara göre daha az patojenik olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma gereklidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The SARS-CoV-2 has changed since it began to spread. The major mutations identified by the WHO and prevalent in many patients globally are ancestral, beta, delta, and omicron. Clinical characteristics and mortality have reportedly changed over the duration of each mutation. We assessed clinical characteristics and outcomes of ICU patients with a positive SARS-CoV-2 test result during the waves of COVID-19. Methods: Türkiye has experienced four waves of COVID-19. The waves were determined by projection according to the number of cases announced by the Ministry of Health on a daily basis (wave 1: November 2020 - January 2021; wave 2: February - May 2021; wave 3: July - November 2021; wave 4: December 2021 - March 2022). All patients admitted to COVID ICU were included. Patient characteristics, type of oxygen supply and mechanical ventilation, length of stay and mortality rates were evaluated. Results: A total of 510 patients during the four waves of COVID-19 were included. The patients admitted during individual waves were as follows; wave 1: 61 (12%), wave 2: 148 (29%), wave 3: 187 (37%), wave 4: 114 (22%). Overall median age was 70 (IQR:21), Median age was lowest during 2nd wave and highest during 4th wave (62 vs 76). Vaccination rate was quite low for overall population. Patients WHO did not received any dose of any kind of vaccine was 384 (75%). Overall ICU mortality was 81%. Mortality was lowest during 1st wave and highest during 4th wave (66% vs 86%). Median length of stay was similar between waves. Conclusion: In patients admitted to ICU with COVID-19 a varied pattern of traits and outcomes was seen between the waves. To ascertain whether the omicron is potentially less pathogenic than earlier versions more investigation is required.