Kant'ta transandantal ben bilinci
Kant's transcendental self consciousness
- Tez No: 807143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Ele alacağımız tez çalışması, özellikle“Ben Felsefesi”açısından Kant'ın eleştirel dönem felsefesine aittir. Bu bakımdan çalışmanın konusu“Kant'ta Transandantal Ben Bilinci”nin nasıl kurulduğunu ele almaktır. Dolayısıyla bu tez çalışması Kant'ın özne merkezli anlayışını, bilen özneyi yani“Ben”in bilincini transandantal ve pratik açıdan bize sunmaktadır. Tezin problemi, Kant'ın geleneksel metafizik anlayışa karşı sergilediği söz konusu eleştirel dönemi ve onun“Transandantal Ben”bilincini kurmasında ne denli etkili olduğunu ele almaktır. Zira felsefeyi bir bilim haline getirmeye çalışan Kant, aynı zamanda kendilik bilincini de herkes tarafından kabul edilen genel geçer bir sistem olarak kabul edilmesi için çaba gösterecektir. Bu bakımdan Kant'ın“Ben”sistemi karşımıza hali hazırda verili bir sistem olarak değil, kurulan bir sistem olarak çıkacaktır. Tezin konusu, Kant'ın“Transandantal Ben”felsefesinin hem felsefe disiplinini geleneksel metafizik anlayıştan kurtarıp bir bilim haline getirme çabasını oluşturduğu için hem de bireyin sahip olduğu“Ben”algısını geleneksel metafizikten farklılaştırdığı için tercih edilmiştir. Bunun yanı sıra oluşturulan çalışma“Transandantal Ben Bilinci”nin teorik ve pratik yönünü birlikte incelemektedir. Kant'ın, transandantal“Ben”i oluşturduğu teorik kısmında karşımıza metafizik olarak kurulan bilen özne çıkacaktır. Bunun anlamı“Ben”in nasıl kendinin farkında olduğu ve bu sayede kendi dışındakilerin de farkında olduğudur. Kant burada düşünen“Ben”i artık bir amaç haline getirmiştir. Bu amaç, bize kendinin bilincinin farkındalığını sunması bakımından önemlidir. Diğer taraftan,“Ben”in teorik olarak kurulumu bize pratik alandaki yapıp-etmeleri hakkında bilgiler verecektir. Özellikle özgürlük konusunda hem teorik alan hem de pratik alanda“Ben”in konumunu ifade etmeyi çalışmamızda oldukça önemli görmekteyiz. Sonuç olarak Kant'ın“Transandantal Ben”ini oluşturan sistemi, nasıl kurduğu bu sistemin nasıl işlediği Kant'ın teorik ve pratik kavramlarıyla birlikte değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The thesis we are going to work on is related to Kant's critical period philosophy, especially from the perspective of the“ Ego Philosophy”. The subject of the thesis is to examine how the“ Kant's Transcendental Self Consciousness”is constructed. Therefore, it presents Kant's subjective understanding, the self as the knowing subject, the consciousness of the“Self,”both theoretically and practically. The problem of the thesis is to discuss Kant's critical period against the traditional metaphysical understanding and how influential it is in establishing his consciousness of the“Self.”As Kant tried to turn philosophy into a science, he also made efforts to establish self-consciousness as a universally accepted system. In this regard, Kant's“Self”system will not appear as a given system but as a constructed system. The chosen topic of the thesis is based on Kant's efforts to liberate the discipline of philosophy from traditional metaphysical understanding and transform it into a science, as well as his examination of the individual's perception of the“Self”from the perspective of Kantian philosophy. Additionally, the study encompasses a coherence in presenting the theoretical and practical aspects of the“Transcendental Self Consciousness.”In the theoretical part where Kant established the transcendental“Self,”the knowing subject constructed metaphysically will emerge. This means how the“Self”is aware of itself and thus also aware of others outside of itself. Kant has made the thinking“Self”a purpose here. This purpose is important in terms of presenting the awareness of self-consciousness to us. On the other hand the theoretical construction of the“Self”will provide us with information about its actions in the practical field. We consider it quite important to express the position of the“Self”, especially regarding freedom in both the theoretical and practical fields. In conclusion, the foundation of the thesis lies in approaching Kant's system of the“Transcendental Self”along with its concepts.