Teorik ve pratik akıl ilişkisi bakımından Kant'ta transendental ben tasarımı
Transcendental apperception in Kant in relation to theoretical and practical reason
  1. Tez No: 262452
  2. Yazar: GÖNENÇ ÖZDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANEM YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez Kant'ın transendental ben tasarımının teorik ve pratik akıldaki bulunuşunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda ilkin `transendental' kavramı açık kılınmaya çalışılmış, ardından `ben' kurulumunun pratik alandaki bulunuşuyla kazandığı içerik tartışılmıştır. İçeriğe ilişkin bu tartışma antropoloji alanında da devam eder ve `ben kurulumu'nun yaşam içerisinde kazandığı anlamın incelenmesine de böylelikle olanak kazandırır. Antropoloji alanının incelenişi ile Kant, insana ilişkin bütünlüklü bir sistem kurmaktadır. Bu sistem yalnızca insanı değil, başka insanlarla yaşaması bakımından insanı ele almakta, dolayısıyla toplumsallığı da konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been carried out to examine the Kantian transcendental ego in its relation to pure theoretical and practical reason. Accordingly transcendental conception and the constitution of the self in the practical realm has been discussed. The discussion about this content wideness into the anthropology and enables to examine the position of transcendental ego in relation to the phenomenon of life itself. Analysis of the Kantian anthropology builds up a complete system devoted to human being. This system doesn?t only deal with human but also shared living other human beings.