Monitoring land cover change in Erbil city using remote sensing and geographic information system
Erbil şehrinde uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi kullanılarak arazi örtüsü değişikliğinin izlen
- Tez No: 807158
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VOLKAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erbil'de arazi kullanımı ve arazi örtüsü değişikliklerinin (LULC) izlenmesini incelemektir. Bu izleme işlemi, uzaktan algılama (U.A) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak 2010, 2016 ve 2022 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanı, 36°419' ile 35° 748' K enlem ve 43° 854' ile 44° 291' D boylamları arasında yer almaktadır ve 194411.86 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Üç adet uydu görüntüsü kullanılmıştır; ilk görüntü, 22 Mayıs 2010 tarihinde Landsat 7 sensörü TM ile alınmıştır, ikinci görüntü 07 Haziran 2016 tarihinde Landsat-8 sensörü OLI/TIRS + tarafından elde edilmiştir ve son görüntü ise 08 Haziran 2022 tarihinde Landsat 8 sensörü OLI/TIRS + ile elde edilmiştir. Bu görüntüler, Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma Kurumu (USGS) web sitesinden temin edilmiştir. Ayrıca Ekim 2022'de toprak yüzey tabakasından on iki toprak numunesi alınarak toprakların bazı kimyasal ve fiziksel özelliklerinin tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Tüm toprak örneklerinin coğrafi konumlarını belirlemek için GPS kullanılmıştır. Eğitimli sınıflandırma yöntemi uygulanarak tematik haritalar oluşturulmuş ve arazi kullanımının dört ana kategorisi olan kentsel alan, bitki örtüsü, toprak ve su alanları haritalanmıştır. Sınıflandırma doğruluğu, Kappa istatistiği kullanılarak değerlendirilmiş ve genel doğruluk değeri 0.887 olarak bulunmuştur, bu da uzaktan algılama verilerinin yorumlanmasının güvenilir olduğunu göstermektedir. Araştırma da daha sonra farklı zaman periyotları arasında, 2010 ile 2016, 2016 ile 2022 ve 2010 ile 2022 yılları arasında kesişim tablosu matrislerini karşılaştırmıştır. Erbil şehrinde arazi kullanımı desenlerindeki değişiklikleri belirlemek ve incelemek için bir analiz yapılmıştır. Sonuçlar, toprak, bitki örtüsü ve kentsel alanların önemli ölçüde değiştiğini, suyun ise 12 yıllık dönemde daha az oranda değiştiğini göstermiştir. Bitki örtüsü ve toprak alanları 2010'dan 2022'ye sürekli olarak azalmış ve bu alanların çoğu kentsel alana dönüştürülmüştür. Araştırma, bitki örtüsü kaybının, çalışma alanında belirgin olan kentsel büyüme ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, Erbil'in hızlı kentselleşmesi, kentsel alanların genişlemesine ve yeşil alan kayıplarına ve çevresel sorunlara neden olmuştur. Özetle, bu çalışma uzaktan algılama ve CBS tekniklerini kullanarak arazi kullanımı desenlerinin değişimi konusunda yeni bir perspektif sunmuştur
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate of the monitoring of changes in land use and land cover (LULC) in Erbil between the years 2010, 2016, and 2022 using remote sensing (R.S.) and Geographic Information Systems (GIS). The research area lies between latitudes (36°419' to 35° 748' N) and longitudes (43° 854' to 44° 291' E) that covers an area of 194411.86 Hectares. Three satellite images were used; the first one was acquired by the Landsat 7 with sensor TM on May 22, 2010, the second image was captured by the Landsat-8 by Sensor OLI/TIRS + on June 07, 2016, and the last image was captured by the Landsat 8 by Sensor OLI/TIRS + on June 08 /2022, from the United States Geological Survey (USGS) website. Twelve Soil samples were also taken from the soil surface layer in October 2022, in order to estimate some of the chemical and physical properties of soil. GPS was used to identify the geographical positions of all soil sample locations. Supervised classification was applied to generate thematic maps, identifying and mapping four main categories of land uses: urban, vegetation, soil, and water. The classification accuracy was evaluated using Kappa statistics, and the overall accuracy was found to be 0.887, indicating that the interpretation of remote sensing data was reliable. The researchers then compared the cross tabulation matrices between different time periods, including between the years 2010 and 2016, 2016 and 2022, and 2010 and 2022. An analysis was conducted to identify and study the changes in land use patterns in Erbil city. The results showed that soil, vegetation, and urban areas underwent significant changes, while water changed slightly over the 12-year period. The vegetation and soil areas decreased in size continuously from 2010 to 2022, with most of these areas being converted to urban land. The researchers reported that the loss of vegetation was related to urban growth, which was evident in the study area. As a result, Erbil's rapid urbanization contributed to the expansion of urban areas, resulting in the loss of green spaces and environmental issues. In summary, this study used remote sensing and GIS techniques to provide a novel perspective on the evolution of land use patterns.