Uzaktan algılama ve cbs ile arazi kullanımı ve arazi örtüsünün belirlenmesi: Shaqlawa (Irak) örneği
Determination of land cover and land use change by using remote sensing and gis methods in Shaqlawa region
  1. Tez No: 476076
  2. Yazar: YOUSIF HAMID
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnsan ve çevre arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak, ekosistemdeki değişimlerin farkına varmak ve sürdürülebilir bir planlama hizmeti sunmak bakımından arazi örtüsü/kullanımı değerlendirmeleri önem taşımaktadır. Kentleşmenin hızla artması ile birlikte Shaqlawa bölgesinde arazi örtüsü ve arazi kullanımında değişiklikler meydana gelmiştir. Bu bağlamda Shaqlawa bölgesi için günümüzde ve gelecekte doğru politikalar izlemek ve doğru izleme mekanizmaları kurmak arazi örtüsü/kullanımını adına önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı Irak'ın Erbil kentinin Shaqlawa bölgesinde 2000, 2007 ve 2015 Landsat 7 ETM uydu görüntüleri kullanılarak arazi örtüsü değişikliklerini tespit etmektir. Bu bağlamda kullanılan uydu görüntülerine sınıflandırma işlemleri uygulanmış ve arazi örtüsü haritaları hazırlanmıştır. Hata matrisleri oluşturularak ve doğruluk analizleri yapılarak arazi örtüsündeki değişimin miktarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Genel olarak sonuçlara bakıldığında şehir alanlarının 2000-2007 yılları arasında %1.5'ten %4.1'e, 2007-2015 yılları arasında ise %4.1'den %9.4'e yükseldiği görülmüştür. Ayrıca yerleşim alanlarının mekânsal eğilimi, Shaqlawa bölgesinin batı kesiminde artış gösterdiği belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçların kent planlaması için karar vermeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is important to evaluate land cover / use in order to better understand the relationship between people and the environment, to recognize the changes in the ecosystem and to provide a sustainable planning service. Along with the rapid increase in urbanization, changes in land cover and land use in the Shaqlawa region have been taking place. In this context, pursuing the right policies for the Shaqlawa region and establishing proper monitoring mechanisms are important for land cover / use. The aim of this study is to determine the land cover changes in the Shaqlawa region of Erbil city of Iraq using 2000, 2007 and 2015 Landsat 7 satellite images. In this context, the classification of the used satellite images is applied and land cover maps are prepared. Error matrices have been created and accuracy assessment has been tried to reach the amount of change in land cover. Overall, the results show that urban areas increased from 1.5% to 4.1% between 2000 and 2007, and from 4.1% to 9.4% between 2007 and 2015. Moreover, the spatial tendency of the settlement areas has been determined to increase in the western part of the Shaqlawa area. Based on the results, it is thought that the results obtained in this study can help to make a decision for urban planning.