Terminal sliding mode control of an electromechanical system
Elektromekanik bir sistemin terminal kayar mod kontrolü
- Tez No: 807173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, elektromekanik sistemlere örnek olan bir DC motorun hızını kontrol etmek için farklı Terminal Kayan Kipli Kontrol (Terminal Sliding Mode Control- TSMC) yaklaşımlarını incelemektedir. DC motor, karmaşık dinamiklere sahip olan ve yaygın olarak kullanılan bir elektromekanik sistemdir ve bu nedenle farklı kontrol yaklaşımlarının etkinliğini değerlendirmek için uygun bir adaydır. TSMC, belirsizlikler ve bozucular karşısında sağladığı avantajlar nedeniyle son yıllarda önemli ölçüde dikkat çeken gürbüz bir kontrol yöntemidir. TSMC, istenen duruma sonlu zamanda yakınsamayı garanti ederek ve çatırtı fenomenini azaltarak geleneksel Kayan Kipli Kontrol (Sliding Mode Control- SMC) tekniğinin dezavantajlarını ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca, TSMC yönteminin kararlılığı Lyapunov kararlılık teorisi yardımıyla garanti altına alınmaktadır. Bu çalışmada, bir DC motorun hızını kontrol etmek için temel TSMC yöntemi kullanılmıştır. Kontrol performansını artırmak için, Hızlı TSMC yaklaşımı incelenmiş ve geleneksel SMC ile ilişkili çatırtı problemini ele almak için Tekil Olmayan TSMC yöntemi değerlendirilmiştir. Çalışmada, farklı TSMC yaklaşımlarının etkinliğini değerlendirmek için bir DC motor sistemi üzerinde sayısal benzetimler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, TSMC yöntemlerinin avantajlarını vurgulamak için geleneksel SMC ile karşılaştırmalı bir analize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates different Terminal Sliding Mode Control (TSMC) approaches to control the speed of a DC motor as an example of electromechanical systems. The DC motor is a widely used electromechanical system with complex dynamics, making it a suitable candidate for evaluating the effectiveness of different control approaches. TSMC is a robust control strategy that has gained significant attention in recent years due to its robustness in the presence of uncertainties and disturbances. TSMC overcomes the limitations of the conventional Sliding Mode Control (SMC) technique by guaranteeing finite-time convergence to the desired state and reducing the chattering phenomenon. Additionally, the stability of TSMC is guaranteed by leveraging the Lyapunov stability theory. In this study, the basic TSMC method is employed to control the speed of a DC motor. To enhance control performance, the study further investigates the Fast TSMC approach and explores the Non-singular TSMC method, which addresses the chattering phenomenon associated with conventional sliding mode control. To evaluate the effectiveness of the TSMC approaches, numerical simulations are conducted on a representative DC motor system. Furthermore, a comparative analysis is performed with conventional SMC to highlight the advantages of TSMC methods.