Karabük ili çiçek sineklerinin (Diptera: Syrphidae) fauna ve ekolojisi
Ecology and fauna of flower flies for Karabük city (Diptera: Syrphidae)
  1. Tez No: 807172
  2. Yazar: NERGİZ DANİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN SARIBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Syrphidae örnekleri Haziran- Ağustos 2022 ve Mayıs 2023 tarihleri arasında Karabük ilinden toplanmıştır. Bu çalışmada 38 tür tespit edilmiştir. Bu türlerin 20 tanesi Karabük Syrphidae faunası için ilk kayıttır. Çalışma alanında tespit edilen 38 syrphid türünün kısa bir tanımı ve ekolojileri verilmiştir. Ayrıca türlerin erkeklerine ve dişilerine ait resimler de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Material of the Syrphidae sampled from Karabük between June-August 2022 and May 2023 is presented. In this study, 38 species have been identified. Twenty species are new to the Karabük fauna. A brief description of 38 syrphid species identified in the study area, their distribution, ecology are given. In addition, pictures of the males and females of the species are also given.