Rethinking cultural probes through metaphors: The case of working from home
Cultural probes yöntemini metaforlarla yeniden düşünmek: Evden çalışma örneği
  1. Tez No: 807193
  2. Yazar: RENGİN GÜREL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kullanıcı merkezli tasarım, tasarım sürecini yönlendirmesi, bilgilendirmesi ve ilham vermesi için kullanıcılara ve onların deneyimlerine odaklanır. Tasarımcılar ve tasarım araştırmacıları kullanıcı deneyimini daha iyi anlamak için çeşitli kullanıcı araştırma yöntemleriyle elde edilen kullanıcı verilerine güvenirler. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ve cultural probes gibi veri toplama yöntemleri, kullanıcıların düşüncelerini, isteklerini ve arzularını ortaya koyan anlatılar toplamak için uygundur. Kullanıcı anlatılarının tasarım sürecini bilgilendirme potansiyeli tasarım araştırmalarının odak noktalarından biri olsa da, bu anlatılardaki metaforlar literatürde henüz derinlemesine keşfedilmemiştir. Metaforlar dil, düşünce ve davranış da dahil olmak üzere günlük hayatın pek çok alanında mevcuttur. Onlar yalnızca bir şeyi başka bir şey açısından anlamaya yardımcı olan edebi araçlar değildir. Aynı zamanda metaforlar, insanların düşünme ve dünyayı deneyimleme biçimlerini oluştururken bu deneyimlerin aktarılması ve yaratıcı düşünceyi tetiklemesi durumunda yardımcı görevi görürler. Literatür taraması, tasarım ve metaforlar arasındaki ilişkinin birçok araştırmacı tarafından incelendiğini göstermektedir. Metaforlar ve tasarım üzerine mevcut araştırmalar, ağırlıklı olarak tasarımcıların metaforları yaratıcılık ve ilham için bir araç olarak nasıl kullandıklarına odaklanmaktadır. Tasarımcılar, tasarım sorunlarına özgün yanıtlar bulmak için metaforları kullanmaktadır. Ancak tasarım literatürü çoğunlukla tasarımcılar tarafından yaratılan metaforları incelemektedir. Bu noktada kullanıcıların metaforik anlatılarının kullanıcı deneyimini aktarma ve tasarım sürecine nasıl ilham verme potansiyeline odaklanan çalışmalar sınırlı kalmaktadır. Bu perspektiften hareketle bu tez, kullanıcı anlatılarındaki metaforların tasarımcılara tasarım konseptleri üretme konusunda nasıl ilham verebileceğini araştırmayı amaçlamaktadır. Tasarım araştırmaları, tasarım sürecini bilgilendirmek ve ona ilham vermek için atölye çalışmaları, kolaj, kart sıralama ve bilişsel haritalama gibi çeşitli yenilikçi yöntemler kullanır. Bunlar arasında nitel veri toplamak amacıyla kullanılan cultural probes yaklaşımı önem kazanmıştır. Bu yöntem, katılımcıların kendi kendilerini belgelemelerine imkan sunmaktadır. Haritalar, kartpostallar ve diğer öğeler, yaratıcı yanıtlar ortaya çıkarmak üzere tasarlanan probe kitlerinde bir araya getirilir. Cultural probes yöntemi, araştırmacı müdahalesinin bulunmadığı bir ortam sunduğundan, katılımcılar kendilerini özgürce ifade edebilmektedir. Dolayısıyla bu strateji, insanların hayatının tasarımcılar tarafından hemen erişilemeyen yönlerini de araştırmaya dahil ederek kullanıcı deneyiminin anlaşılmasına yardımcı olur. Sonuç olarak, cultural probes yöntemi ürün ve sistemlerin yaratıcı tasarımını teşvik eder. Tasarımcıların ve tasarım araştırmacılarının daha iyi ürünler ve sistemler geliştirmek için anlamaları gereken kullanıcı deneyimlerinden biri de kullanıcıların çalışma pratikleridir. Evden çalışma pratiğinin geçmişi 1990'ların sonlarına kadar uzanmakla birlikte bu pratik, COVID-19 pandemisinin bir sonucu olarak yakın zamanda popülerleşmiştir. Gelişmekte olan ülkelerde kötü trafik koşulları, bilgisayarların yaygınlaşması ve cep telefonlarına kolay erişim gibi nedenlerle evden çalışma pratiği daha yaygın hale geldiğinden, literatürde evden çalışmanın gelecekte bir norm haline gelebileceği tartışılmıştır. Bu nedenle bu pratiğin kullanıcı perspektifinden bakış ile anlamlandırılması, tasarım literatürüne ve disiplinine katkısı açısından önemlidir. Bu tezde, kullanıcıların evden çalışma deneyimlerini anlamak amacıyla literal ve metaforik metin halindeki kullanıcı verilerini toplamak üzere cultural probes yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, metaforik ifadenin kullanıcı deneyimiyle ilgili ayrıntıları nasıl ortaya çıkarabileceğine ve tasarım sürecinin fikir aşamasını nasıl etkileyebileceğine odaklanmaktadır. Araştırma, kullanıcılardan veri toplamak için cultural probes yöntemine ek olarak yarı yapılandırılmış görüşmeleri de içermektedir. Kullanıcılardan ve tasarımcılardan elde edilen verileri analiz etmek için nitel içerik analizi yöntemini kullanılmıştır. Bu tez dokuz ana bölümden oluşmaktadır: giriş, tasarım araştırmalarında metaforlar, cultural probes, evden çalışma, metodoloji, araştırma, verilerin analizi, bulguların yorumlanması ve sonuç. Giriş bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamı, ardından çalışmanın önemi, tezin metodolojisi ve yapısı ile araştırma soruları yer almaktadır. İkinci bölümde, tasarım araştırmalarında metafor kullanımına ilişkin literatür incelenmiştir. Bu bölümde metaforlar ve tasarım arasındaki ilişki açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, cultural probes yönteminin arka planı ve tasarım disiplinindeki kullanımına ilişkin akademik araştırmalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, evden çalışma kavramı tanımlanıp bu pratiğe ilişkin güncel araştırmalar sunulmuştur. Genel olarak, bu üç bölüm bu tezin literatür taramasını oluşturmaktadır. Araştırmanın metodolojisi beşinci bölümde tanıtılmaktadır. Bu bölümde veri toplama yöntemleri ve analiz yöntemi açıklanmaktadır. Bu çalışmada kullanıcılardan veri toplamak için cultural probes yöntemi, tasarımcılardan veri toplamak için ise yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Toplanan veriler nitel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu tez kapsamında yürütülen ampirik çalışma, altıncı bölümde açıklanan üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, kullanıcıların evden çalışma deneyimlerini araştırmak için bir kullanıcı araştırması yapılmıştır. Kullanıcı araştırması, cultural probes yöntemiyle literal ve metaforik içerikli kullanıcı anlatılarını toplamayı amaçlamıştır. Aşama II'de, toplanan kullanıcı verileri bir tasarım föyü eşliğinde katılımcı tasarımcılara iletilmiştir. Son olarak, üçüncü aşamada tasarımcılar kendilerine sunulan kullanıcı verilerine ve bunları tasarım fikirleri oluşturma süreçlerinde nasıl kullandıklarına yanıt vermişlerdir. Çalışma, iki veri setini analiz etmek için nitel içerik analizinden yararlanmıştır. Bu iki veri seti: cultural probes yöntemiyle toplanan kullanıcı anlatıları ve tasarımcıların kendilerine sunulan materyal üzerindeki yansımaları ve ürettikleri tasarım fikirlerini içeren yanıtlarıdır. Yedinci bölüm, hem kullanıcıların tamamlanmış probe kitlerinin analizini hem de tasarımcıların verilen probe kiti çıktıları belgesine ilişkin düşüncelerini içermektedir. Her bir veri setini incelemek için nitel içerik analizi kullanılmıştır. Bu bölümde hem kullanıcı anlatılarının hem de tasarımcı yanıtlarının nitel içerik analizinin sonuçları açıklanmaktadır. Sekizinci bölüm bulguların yorumlanmasını kapsamaktadır. Çalışmanın bulguları üç ana başlık altında sunulmuştur: kullanıcıların evden çalışma deneyimlerine ilişkin bulgular, takip edilen metodoloji ve tasarım fikirlerinde metaforik anlatıların kullanımı. Araştırma bulguları, metaforik içerikli anlatıların tasarımcılara fikir üretme sürecinde esin kaynağı olabileceği ve tasarımcıları kullanıcılarla empati kurmaya teşvik edebileceğini göstermektedir. Üretilen tasarım fikirleri açısından çalışma, metaforik anlatıların, yalnızca literal kullanıcı anlatılarının tetiklediği fikirlere kıyasla daha ayrıntılı ve bütünsel tasarım fikirlerine yol açtığını göstermektedir. Dahası, metaforik kullanıcı hikayeleri, etkileşim kavramına yoğun bir şekilde odaklanan tasarım konseptleri için esin kaynağı olmuştur. Sonuç olarak araştırma, metaforik ifadeler içeren kullanıcı anlatılarının ve bunların tasarım fikirlerini teşvik etme ve kullanıcı deneyimini aktarma potansiyellerinin keşfedilmeye değer olduğunu göstermektedir. Metaforlar insanların dünyevi deneyimlerine ilişkin anlayışlarını şekillendirdiğinden, kullanıcıların deneyimlerini anlamlandırmak ve tasarım sürecine ilham vermek için kritik araçlar haline gelebilir.
Özet (Çeviri)
User-centered design focuses on users and their experiences to guide, inform, and inspire the design process. Toward a better understanding of the user experience, designers and design researchers rely on user data obtained by a variety of user research methods. Some of these data collection methods such as cultural probes and semi-structured interviews are suitable to collect narratives from users that reveal their thoughts, wishes, and aspirations. Although design research has focused on the potential of user narratives to direct the design process, the metaphors in these narratives have not been fully explored. Metaphors are present in many aspects of daily life, including language, thought, and behavior. And, they are not merely literary devices that help to understand one thing in terms of another. Metaphors form the way people think and experience the world. And they are the devices that help to convey one's experience and encourage creative thinking. The literature review shows that the relationship between design and metaphors is explored by many researchers. Previous studies on metaphors and design predominantly focuses on how designers use metaphors as an instrument for creativity and inspiration. Designers employ metaphors to come up with unique answers to design problems. However, design literature mostly explores metaphors created by designers, and studies that pay attention to how metaphorical narratives of users can communicate their experience and inspire the design process remain limited. From this perspective, this thesis aims to explore how metaphors in user narratives can stimulate designers to generate design concepts. Design research utilizes various innovative methods to inform and inspire the design process such as workshops, collage, card sorting, and cognitive mapping. Among these, the cultural probes approach has gained prominence and is frequently employed to collect qualitative data based on the self-documentation of the participants. Maps, postcards, and other items are gathered together in probe kits, which are designed to elicit creative responses. The cultural probes method enables users to express themselves freely because the researcher and participants are not in the same environment. Therefore, this strategy helps to comprehend the user experience, including the aspects of people's life that are not immediately accessible to designers. As a result, the cultural probes method promotes the creative design of products and systems. One of the experiences that designers and design researchers need to comprehend in order to develop better products and systems is the working practices of users. Working from home practice, though it dates back to the late 1990s, has recently been popularized as a result of the COVID-19 pandemic. Since the practice of working from home has become more common in developing countries due to poor traffic conditions, the spread of computers, and easy access to mobile phones, it has been discussed in the literature that working from home may become a norm in the future. For this reason, making sense of this practice from the perspective of the user is important in terms of its contribution to the design literature and discipline. In this thesis, the cultural probes approach is employed to gather user data in the form of literal and metaphorical text to comprehend users' experiences working from home. The study focuses on how metaphorical speech can reveal details about the user experience, and influence the ideation stage of the design process. The research relies on semi-structured interviews along with the cultural probes method to collect data from designers. Then, the study utilizes the qualitative content analysis method to analyze the collected data from users, and designers. The empirical study conducted in the scope of this thesis includes three phases, which are explained in the sixth chapter. In phase I, user research was conducted to investigate the users' working from home experience. The user research aimed to gather user narratives with literal and metaphorical contents with the cultural probes method. In phase II, the collected user data were communicated to the participating designers along with a design brief. Lastly, in phase III designers responded to the presented user data, and how they utilized them in their design ideation process. The study relies on qualitative content analysis to analyze two sets of data: user narratives collected with cultural probes, and designer responses that contain their reflections on the material, and initial design ideas. The findings of the study are presented on three main topics: findings on the users' experience working from home, followed methodology, and use of metaphorical narratives in design ideation. The findings of the research suggest that narratives with metaphorical contents can inspire designers during their ideation process, and encourage designers to empathize with users. In terms of generated design ideas, the study indicates that metaphorical narratives lead to more thorough design ideas, which are more detailed and holistic compared to the ideas triggered by only the literal user narratives. Moreover, metaphorical user tales served as the inspiration for design concepts that heavily focus on the concept of interaction. According to the study carried out for this thesis, user accounts with metaphorical expressions may be vital tools for understanding user experience and serving as an inspiration for design practice.