İç mimarlık lisans eğitiminde sayısal tasarım derslerinin mevcut durumunun tespiti ve akademisyen görüşlerinin belirlenmesi
Determination the current status of digital design courses in interior architecture undergraduate education and the opinions of academy
- Tez No: 807200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ TAVŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İç mimarlık teknik ve yaratıcı birçok disiplinle ilişkili, bilim ve sanat arakesitinde yer alan mekânın fonksiyonel ve estetik ölçütler gözetilerek tasarlandığı uzmanlık alanıdır. İç mimarlık eğitiminde bu bağlamda çağın getirilerini ve ihtiyaçlarını benimseyerek, iç mimarın sahip olması gereken bütün donanımların aktarılması hedeflenmektedir. Dijital devrimin getirileri hem iç mimarlık pratiğinin hem de eğitiminin kapsamını geliştirmekte ve değiştirmektedir. Tasarımcı adaylarının tabii oldukları müfredatın, dönemin gerekliliklerine yönelik uygunluğunun kontrol edilmesi ve tespit edilen eksikliklerin giderilerek güncellenmesi eşit donanıma sahip tasarımcıların yetiştirilmesi adına önem taşımaktadır. Çalışmanın üniversite (devlet / vakıf) ve bölüm (iç mimarlık / iç mimarlık ve çevre tasarımı) türüne bağlı olarak sayısal tasarım dersi dağılımlarının saptanması ve sayısal tasarım derslerini veren akademisyenlerin görüş ve beklentilerinin tespit edilmesi olmak üzere 2 temel amacı bulunmaktadır. Sayısal tasarım dersleri içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş ve SPSS programında istatistiksel verilere dönüştürülmüştür. Ders yürütücülerinin anket yöntemi ile elde edilen sayısal tasarım derslerine yönelik görüşleri de SPSS programında analiz edilmiştir. İçerik analizi ve anket yöntemi ile elde edilen ortak bulgular ders içeriği, materyal, yöntem ve beklentiler başlıklarında irdelendiğinde üniversite ve bölüm türüne bağlı olarak müfredatlarda sayısal tasarım derslerinin zorunlu veya seçmeli ders olma durumları, verildikleri yarıyıllar, kredi ağırlıkları, ders içerikleri, kullanılan araçlar bağlamında belirli farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Ders yürütücülerinin yazılım, programlama dili ve sayısal fabrikasyon derslerine ve bu derslerde kullanılan araçlara yönelik farklı görüş ve beklentilere sahip oldukları ancak sayısal tasarım derslerinin iç mimarlık lisans eğitimine yönelik etkisini olumlu buldukları sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interior architecture is a field of expertise that is related to many technical and creative disciplines and is designed by considering the functional and aesthetic criteria of the space located at the intersection of science and art. In this context, interior architecture education is aimed to convey all the equipment that a designer should have by adopting the returns and needs of the age. The benefits of the digital revolution are improving and changing the scope of both interior architecture practice and education. Comparing the suitability of the curriculum to which design students are subject to the requirements of the period and updating the identified deficiencies are important in terms of educating designers with equal qualifications. The study has two main objectives: to determine the distribution of digital design courses depending on the type of university (state/private) and department (interior architecture / interior architecture and environmental design) and to determine the views and expectations of academics who teach digital design courses. Digital design courses were analyzed by content analysis method and converted into statistical data in the SPSS program. The views of the lecturers on the digital design courses obtained by the survey method were also analyzed in the SPSS program. When the common findings obtained by content analysis and survey method are examined, it has been determined that there are certain differences in terms of whether the digital design courses are compulsory or elective in the curricula, the semesters they are given, the credit weights, the course contents, and the tools used in the curricula depending on the type of university and department. It was concluded that the lecturers had different views and expectations about the software, programming language, and digital fabrication courses and the tools used in these courses, but they positively evaluated the effect of the digital design courses on the interior architecture undergraduate education.