İcracı sanatçıların hakları
The rights of performer artists
  1. Tez No: 807219
  2. Yazar: ARZU GÖRÜCÜ CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YURTBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İcracı sanatçılar, eser sahibinin izniyle bir eseri özgün biçimde çalan, söyleyen, oynayan, anlatan ya da başka yollarla yorumlayan kimseler olarak tanımlanmıştır. Eser sahibinin haklarına bağlantılı hak sahiplerinden olan icracı sanatçıların Fikri Hukuk içindeki yeri belirlenmiş ve icracı sanatçının kim olduğu ortaya konmuştur. İcracı sanatçılar, eser sahibinin haklarına zarar vermemek kaydıyla icraları üzerinde manevi ve mali haklara sahiptirler. İcracı sanatçıların sahip olduğu haklar, mevzuat çerçevesinde, hızla değişen ve gelişen teknolojilerin yarattığı imkanlar ve ortaya çıkan çeşitli yöntemler penceresinden açıklanmıştır. Henüz mevzuatımızda yer almayan ancak ulusal ve uluslararası mevzuatta yer almaya başlayan, icracı sanatçıların mali haklarını devrettikten sonra da icralarından sağlanan yüksek kârdan uygun bir bedel talep etmelerine imkân veren uygun bedel talep hakkı da beklenen bir hak olarak çalışmamızda yer almıştır. Mali hakların devri ve kullanma hakkının devrine ilişkin mevzuatta düzenlenen kurallar ve gerek mali gerekse manevi hakların mirasa konu olması da çalışmamızda yer almıştır. Bu noktada hak takibi açısından meslek birliklerinin yetkilendirilmesi, toplu hak yönetimi hususlarına da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performer artists are defined as those who play, sing, play, narrate or otherwise interpret a work in an original way with the permission of the author. The place of the performer artists, who are among the rights holders related to the rights of the author, in the Intellectual Law has been determined and the identity of the performing artist has been revealed. Performer artists have moral and financial rights over their performances, provided that they do not harm the rights of the owner of the work. The rights of performing artists are explained within the framework of the legislation and in terms of the possibilities created by rapidly changing and developing technologies and various methods that have emerged. The right to demand a reasonable price, which is not yet included in our legislation, but has started to take place in national and international legislation, which allows performer artists to demand an appropriate price from the high profit obtained from their performances after transferring their financial rights, is also included in our work as an expected right. The transfer of financial rights and the rules regulated in the legislation regarding the transfer of the right to use and the subject of inheritance of both financial and moral rights are also included in our study. At this point, the issues of authorization of professional associations and collective rights management in terms of rights follow-up are also mentioned.