Hayri Bey Divanı'nın tahlili
An analysis of the Divan of Hayri Bey
- Tez No: 807221
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma 19. Yüzyılda yaşamış Hayri Bey'in divanında bulunan mazmunlar üzerine yapılmıştır. Mahalli divan şairi Hayri Bey'in divanı döneminin özelliklerini yansıtması ve sosyal, siyasal yaşamdan bilgi vermesi bakımından önemli olan bu divanın daha önceden bu denli bir çalışma yapılmadığından dolayı çalışılmasına karar verilmiştir. Çalışmamda kaynak olarak Naci Onur'un“Harputlu Şair Hacı Hayri Bey”İnceleme-Metin adlı çalışma esas alınmıştır. Bu çalışmada divan dört bölümde incelemiş olup, birinci bölüm“Tasavvuf”ikinci bölüm“Cemiyet”üçüncü bölüm“İnsan”ve son bölümü“Tabiat”başlıklarından oluşmaktadır. Bu çalışma ile Hayri Bey'in edebî kişiliği, sosyal hayatından kesitler ve toplumsal, siyasal, ekonomik hayattan örnekleri ortaya koyduğumuzu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study has been based on the concepts that have been placed in divan of Poet Hayri Bey from Harput, who had lived in the 19 th century. Although, Haci Hayri Bey who was born in Elazig was an important local Divan poet who was reflecting the features of that era such as social, political and life, there was no study has been done about his divan which is giving important information. This study topic was selected to work on for the aforementioned reason. In this research study,“Harputlu Şair Hacı Hayri Bey”analysis and textbook by Dr. M. Naci Onur, have been taken as a basis. This work includes an analysis of four sections named Islamic Philosophy (Sufism), Society- Community, Human, and Nature. In this study, we think that we have presented examples of Haci Hayri Bey's literary identity, social life, political view, and economical thoughts.