Kırsal nüfusun iklim değişikliğinden etkilenme durumu: Çanakkale ili Kumkale ovası örneği
Rural population's affected by climate change: The case of Kumkale in Çanakkale
- Tez No: 807237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ERKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünya tarihine baktığımız zaman insanlığın var olduğu günden bu yana farklı coğrafyalarda çeşitli iklimsel değişimler ile bu iklimsel değişikliklere bağlı olarak doğal afetler ve ekosistem üzerinde bozulmalar meydana gelmiştir. İklim değişikliği sıcaklık artışı, kuraklık, yağış rejiminin değişmesi ve su kaynaklarının azalması olarak kendini göstermektedir. Kuraklık tarımsal faaliyetlerde değişim ve azalmaya, ürün deseninin değişmesine, tarımsal ürün kaybına ve buna bağlı olarak geçimini tarımdan sağlayan kırsal nüfusta gelir kaybına neden olmaktadır. Ayrıca kırsal nüfusta oluşacak gelir kaybı köyden kente göçü tetiklemektedir. Bu durum kentlerde nüfus artışına sebep olmakla birlikte çeşitli sosyal ve ekonomik problemleri de beraberinde getirmektedir. Tarımsal ürün kaybı da fiyat artışı ve pahalılığa neden olduğundan alım gücünü azaltmaktadır. Arz – talep ilişkisinin bozulduğu bu döngüden çıkabilmek amacıyla ithalata yönelmek zorunda kalınacağından gayrisafi milli hâsılada tarımın payı düşerek milli gelirde azalma yaşanacaktır. Küresel ısınmaya bağlı oluşacak iklim değişikliğinin en tehlikeli etkisi kuraklıktır. Kuraklıktan ılıman ve subtropikal kuşak arasında kalan ve çok çeşitli iklim yelpazesine sahip ülkemiz önemli ölçüde etkilenecektir. Bu çalışmanın ana amacı, Çanakkale'de giderek azalma eğilimi gösteren kırsal nüfusu göz önünde bulundurarak, bölge üreticilerinin iklim değişikliğinden etkilenme durumlarını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
When we look at world history, various climatic changes in different geographies have occurred since the existence of humanity resulting with and natural disasters and ecosystem degradation. Climate change manifests itself as an increase in temperature, drought, change in precipitation regime and decrease in water resources. Drought causes changes and decrease in agricultural activities, changes in product patterns, loss of agricultural products and accordingly loss of income in rural population who make a living from agriculture. In addition, the loss of income in the rural population triggers the migration from the village to the city. This situation causes population growth in cities, but also brings with it various social and economic problems. Loss of agricultural products also reduces the purchasing power as it causes prices to increase and living to become costly. In order to get out of this cycle in which the supply-demand relationship has deteriorated, it will be necessary to turn to imports, and thus, the share of agriculture in gross national product will decrease and there will be a reduction in national income. The most dangerous effect of climate change due to global warming is drought. Our country, which is between the temperate and subtropical zones and has a wide range of climates, will be significantly affected by drought. The main purpose of this study is to investigate the effects of climate change on the producers of the region, also considering the rural population in Çanakkale, which tends to gradually decrease in numbers