Ortaokul 8. sınıf dna ve genetik kod ünitesine yönelik STEM etkinliklerinin öğrencilerin kavramsal anlamaları üzerine etkisi
The effect of STEM activities about dna and genetic code unit on the secondary school 8th grade students' conceptual understanding
  1. Tez No: 807238
  2. Yazar: ZEYNEP ÇALIŞKAN DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDA TELLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
STEM eğitimine yönelik etkinliklerin akademik başarı, tutum, motivasyon ve 21. Yüzyıl becerileri değişkenleri üzerindeki olumlu etkileri, öğretim programlarının entegrasyonunda yol gösterici bir etkiye sahiptir. STEM eğitiminin kavramsal anlama değişkeni üzerindeki etkilerinin görece daha az araştırılmış olması araştırmanın iskeletini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, literatürde kavram yanılgılarının sıklıkla görüldüğü fen bilimleri dersi 8. Sınıf öğretim programında yer alan DNA ve genetik kod ünitesine yönelik STEM etkinliklerinin öğrencilerin kavramsal anlamaları üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. 2022-2023 eğitim-öğretim yılı içerisinde gerçekleştirilen çalışma Adana ili Seyhan ilçesinde bir devlet ortaokulunda 8. Sınıfta öğrenim gören 58 öğrenci (30 deney, 28 kontrol grubu) ile yapılmıştır. Kontrol grubunda mevcut programın ön gördüğü stratejilere uygun şekilde MEB ders kitabındaki etkinlikler uygulanırken deney grubunda 5E modeline göre hazırlanmış STEM etkinlikleri uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen 2 aşamalı DNA ve Genetik Kod Ünitesi Kavramsal Anlama Testi (DNAGKAT) kullanılmıştır. DNAGKAT'ten elde edilen (Testin geneli ve alt boyutlar) verilerin normallik analizleri Shapiro-wilk testi ile analiz edilmiştir. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde t-testler, normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde Mann Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; deney grubu öğrencilerinin DNAGKAT ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında, testin genelinden ve DNA, kalıtım, mutasyon-modifikasyon-adaptasyon ve biyoteknoloji alt boyutlarından elde edilen puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Kontrol grubu öğrencilerinin DNAGKAT ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında, testin genelinden ve DNA, kalıtım ve mutasyon-modifikasyon-adaptasyon alt boyutlarından elde edilen puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin DNAGKAT son test puanları karşılaştırıldığında, testin genelinden ve DNA, kalıtım ve mutasyon-modifikasyon-adaptasyon alt boyutlarından elde edilen puanları arasında anlamlı bir fark bulunamazken biyoteknoloji alt boyutundan elde edilen puanları arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The positive effects of STEM education activities on the variables of academic achievement, attitude, motivation and 21st century skills have a guiding effect on the integration of curricula. The fact that the effects of STEM education on the conceptual understanding variable have been investigated relatively less constitutes the skeleton of the research. This study aims to examine the effect of STEM activities about DNA and genetic code unit on the secondary school 8th grade students' conceptual understanding where misconceptions are often seen in the literature of the science teaching programme. Experimental design with pretest-posttest control group, which is one of the quantitative research methods was used in the research. The research was carried out 2022-2023 academik year with 58 students (30 experiments, 28 control) on the public secondary school 8th grade in Adana province in Seyhan. In the control group, the activities in the MEB textbook were applied in accordance with the strategies foreseen by the current program while experimental experiments were prepared according to the 5E model and STEM activities were applied. As a data collection tool, the 2-stage DNA and Genetic Code Unit Conceptual Understanding Test (DNAGCUT) developed by the researcher and used. The normality analyses of the data obtained from DNAGCUT (The general and sub-dimensions of the test) were analyzed by Shapiro-wilk test. T-tests were used for the analysis of data with normal distribution, Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Ranks Test were used for the analysis of data without normal distribution. As a result of research; when the DNAGCUT pre-test and post-test scores of the experimental group students were compared; a significant difference was detected between the scores obtained from the general test and DNA, heredity, mutation-modification-adaptation and biotechnology sub-dimension in favor of the final test. When the DNAGCUT pre-test and post-test scores of the control group students were compared a significant difference was detected between the scores obtained from the general test and DNA, heredity and mutation-modification-adaptation sub-dimensions in favor of the final test. While the DNAGCUT post-test scores of the experiments and control groups were compared a significiant difference was not detected between the scores obtained from the general test, DNA, heredity and mutation-modification-adaptation sub-dimensions, on the other hand a significiant difference was detected between the scores obtained from biotechnology sub-dimension.