Pinus brutia tanin polimeri sentezi ile elektronik atıklardan değerli metallerin geri kazanımının araştırılması
Investigation of recovery of precious metals from electronic wastes by synthesis of pinus brutia tanin polymer
  1. Tez No: 807256
  2. Yazar: TAYFUN YALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Özellikle son yıllarda elektrikli ve elektronik atıklara (E-atıklar) verilen önem git gide artmaktadır. Bu artışta bu tür atıkların sadece çevresel etkilerinin değil aynı zamanda ekonomik etkilerinin de payı oldukça yüksektir. Bu perspektiften olaya bakıldığında başlangıçta e-atıkların ne olduğu, e-atıkların hangi olgular üzerine etkisi olduğu, e-atıkların geri kazanım sürecine ve bu kapsamda geliştirilen yönetmeliklere bakılması gerekmektedir. Daha sonra bir proses olarak adsorpsiyon ve taninler tüm yönleriyle ele alınmalıdır. Nihai son aşamada ise materyaller, metodlar ve yöntemler eşliğinde Pinus Brutia Tanin polı̇merı̇ sentezı̇ yapılmakta ve adsorpsiyon yöntemi aracılığıyla elektronı̇k atıklardan altın (III) ı̇yonlarının gerı̇ kazanımına ışık tutulmaktadır. Bu bağlamda girişten sonra çalışmanın ikinci bölümünde; e-atıkların gelişen teknolojinin kısa sürede elektrikli ve elektronik ürünleri rafa kaldırmasına bağlı olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde; bir maddenin diğer madde yüzeyi ile birleşmesi işlemini ifade eden fiziksel, kimyasal, iyonik gibi çeşitleri olan adsorpsiyonun ayrıştırma hızı, pH, sıcaklık, adsorbentin ve adsorblanan maddeden etkilendiği görülmektedir. Çalışmanın dördüncü bölümünde; taninlerin Hidrolize olabilen taninler (HT) ve Hidrolize olamayan taninler (Proantosiyanidinler- PA) olmak üzere iki türünün olduğu görülmektedir. Çalışmanın beşinci bölümünde; materyaller ve yöntemler ışığında adsorbent kütlesi, çözelti hacmi, başlangıç Au (III) konsantrasyonu, sıcaklık ve zaman pH'ın Pinus Brutia Tanin ve Au (III) Adsarpsiyonu üzerine olan etkisine bakmak adına bazı deneylerin gerçekleştirildiği görülmektedir. Çalışmanın nihai aşaması olan altıncı bölümde ise bu deneylerden elde edilen bulguların ışığında optimum adsorpsiyon değerlerinin pH 2, başlangıç optimum adsorbent kütlesinin 15 mg, başlangıç Au (III) konsantrasyonunun 100 mg/L, optimum sıcaklığın 55 oC ve deneyin süresinin 2 saat olduğu tespit edilmiştir. Yapılan gerçek liç çözeltisinde ise 1771 mg/g lık altının tanine tutunduğu ve verimin %90 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially in recent years, the importance given to electrical and electronic waste (E-waste) has been increasing gradually. In this increase not only the environmental impacts of such wastes, but also the economic impacts of such wastes are quite high. From this perspective, it is necessary to look at what E-waste is, what effects E-waste has on which phenomena, the recycling process of E-waste and the regulations developed in this context. Then adsorption as a process and tannins should be considered in all their aspects. In the final stage, Pinus Brutia Tanin polymer synthesis is carried out with materials, methods and methods. In addition, the recovery of gold ions from electronic wastes is shed light on by the adsorption method. In this context, in the second part of the study after the introduction; It is seen that e-waste occurs due to the development of technology to shelve electrical and electronic products in a short time. In the third part of the study, it is seen that adsorption; which is a physical, chemical, ionic process of combining one substance with another substance surface, is influenced by decomposition rate, pH, temperature, adsorbent and the adsorbed substance. In the fourth part of the study, it is seen that there are two types of tannins: tannins that can be hydrolyzed (HT) and Tannins that cannot be hydrolyzed (Proanthocyanidins- PA). In the fifth part of the study; In the light of materials and methods, it is seen that some experiments were performed to look at the effect of adsorbent mass, solution volume, initial Au (III) concentration, temperature and time Ph on Pinus Brutia Tannin and Au (III) Adsarption. In the sixth part of the study, which is the final stage of the study, it is witnessed that the findings obtained from these experiments are interpreted. In the sixth chapter, which is the final stage of the study, in the light of the findings obtained from these experiments, it was determined that the optimum adsorption values were pH 2, the initial optimum adsorbent mass was 15 mg, the initial Au (III) concentration was 100 mg/L, the optimum temperature was 55 oC, and the duration of the experiment was 2 hours. In the real leach solution, it was determined that 1771 mg/g gold was attached to the tannin and the yield was 90%.