Doğu Akdeniz bölgesinde yetişen Pinus brutia Ten. ve Quercus coccifera L. yapraklarındaki tanenin antimikrobiyal, mutajenik ve organik madde mineralizasyonuna etkisi
Effects of tannin obtained from the leaves of Pinus brutia Ten. and Quercus coccifera L. in eastern Mediterranean region on antimicrobial, mutagenic, and on organic matter mineralization
  1. Tez No: 178464
  2. Yazar: FUNDA ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Doğu Akdeniz Bölgesinde yetişen Pinus brutia Ten. ve Quercus coccifera L.yapraklarından elde edilen tanen ekstraktları farklı dozlarda Allium cepa (soğan) kökucu hücrelerine uygulanarak mutajenik etkileri, Proteus sp. ve Staphylococcus sp.ve Bacillus subtilis var. niger'in üremesine etkileri belirlenmiştir. Doza bağlı olaraksoğan kök ucu hücrelerinde mitotik indeks (MI) ve anormal hücre (AH) sayılarındaartış gözlenmiştir. Düşük tanen dozlarında (0,04µg ve 0,05µg) bile bakterilerdeüremenin engellendiği belirlenmiştir.Tanen ilave edilen topraklarda (Pinus için 4,8µg, Quercus için 7,6µg tanen)mikroorganizma faaliyetinin doz artışına bağlı olarak azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Different doses of tannin extracts derived from Calabrian Pine (Pinus brutiaTen.) and Kermes Oak (Quercus coccifera L.) leaves in Eastern Mediterraneanregion were applied to the oignon (Allium cepa L.) root cells and their mutageniceffects together with the effects on the reproduction of Proteus sp., Staphylococcussp. and Bacillus subtilis var. niger were determined. Tannin extracts decreased themitotic index (MI) and increased the abnormal cells, dose depently, in Allium ceparoot cells Even at low tannin dosages (0.04 µg and 0.05 µg) reproduction of bacteriawas prevented.Activity of microorganisms was a decreased in tannin added soils (4.8 µg forPinus and 7.6 µg for Quercus) in a dose dependent manner.