Anadolu motiflerinin halıcılıkta kullanılması: Önder ailesi koleksiyonu
Using Anatolian motis in carpet weaving: Önder family collection
- Tez No: 807327
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Anadolu yüzyıllar boyu yerleşik veya göçer, var olmuş toplumların veya uygarlıkların yaşam biçimlerine ve kültürlerine şahitlik etmiş, yuva olmuş kadim bir toprak. Bu topraklarda var olmuş bu toplumlar bu topraklarda derin bir kültür mirası oluşturmuştur. Ancak bıraktıkları kültür mirası ve bu miras içerisindeki süslemeler ve bezemeler bazı eşyaların işlevlerini kaybetmesi veya başka bir eşyanın yerini alması neticesinde kaybolup gitmiştir. Bu bezemelerin veya eşyaların günümüzde işlevini yitirmiş olması nedeniyle kaybolup gitmesini engellemek, günümüz yaşantısı ile aralarında köprü kurmakla oluşacaktır. Bu köprünün kurulabilmesi için öncelikle geçmiş örnekler incelenmeli ve bir motif, desen arşivi oluşturulmalıdır. Bu araştırmada Anadolu coğrafyasının ortak dili haline gelmiş olan semboller ve motifler ele alınmıştır. Bu sembol ve motifler Halı sanatında yoğun olarak kullanılmıştır. Bu tez kapsamında 5000 yıllık halı kültürüne değinilecek olup bu geleneğin aile ve Türk Kültür mirası olarak yaşatılmasına ve sürdürülebilmesine 5 kuşak 170 yıldan fazla hizmet etmiş Isparta'lı Önder ailesi işletmeleri ve desen arşivleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Anatolia is an ancient land that has been a homeland witnessing the lives and cultures of settled civilisations or migrating nomadic people for centuries. These societies that have existed in these lands have created a deep cultural heritage. However. The ornaments, decorations and the cultural heritage they left behind are lost as a result of either some items losing their functions or being replaced by a contemporary item. It is possible to prevent the cultural heritage from disappearing due to the fact that they have lost their function today, by building a bridge between then and today's life. This bridge can be built through analising samples from the past and building up an motif and design archive . In this research, symbols and motifs that have become the common language of Anatolian geography are discussed. These symbols and motifs are used extensively in carpet art. In this theses the common language through symbols and motifs will be studied through 5000 year old Hand Woven Turkis Carpet Culture. The archives of the Önder family descend from Isparta, who has served this culture for over 17 decades will be mentioned.